Yazılım

10 Yaşında Instagram’ı Hackledi!

Kimi çocuklar 10 yaşında bisiklet ister, bilemediniz tablet ister fakat bazı insanlar doğuştan yetenekli oluyor. Finlandiya’da yaşan 10 yaşındaki Jani adlı çocuk, Facebook ve instagram bünyesindeki hiçbir mühendisin, geliştiricinin veya sosyal ağların güvenlikten sorumlu birimlerinin göremediği açığı yakaladı. Bulduğu açık sayesinde instagram sunucularına giren jani, bazı şeyleri değiştirebildiğini yani hack yapabildiğini farketti.

Janinin bulduğu açık instagram hesabı olan herkesi ilgilendiriyor. Bu açık sayesinde instagrama yüklediğiniz fotoğraflarla yazılan açıklamalar değiştirilebiliyor veya tamamen silinebiliyor. Instagram fotoğraflarının altındaki yazıların değiştirilmesi, sosyal ağı kullanan markalar ve marka olmuş ünlüler için son derece tehlikeli, zira fotoğraf açıklamasının kötü şeylerle değiştirilmesi anlık olarak sosyal ağ krizine dönüşebilirdi.

Finlandiyalı çocuğun açığı Facebook’a iletmesiyle hızlıca kapatılan güvenlik zaafı, dijital güvenliğin ne kadar basit yerlerden suistimal edilebileceğini ve Facebook gibi mühendis ordusuna sahip firmaların bile bu hataları yapabildiğini gösteriyor. Facebook tarafından 10000 Dolar para ödülü alan Finlandiyalı jani, 10 yaşında olmasına göre artık 10 bin dolar daha zengin. Facebook şifresi sıfırlamaya çalışmakla Facebook hacklediğini sanan kişiler de umarız bu olaydan kendine düşen payı alır.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Popüler Haberler

To Top