Popüler Bilim

13 Kasımda Dünyaya Uzaydan Çöp Yağacak!

İnsanoğlu doğada geçtiği yeri kirleten tek canlı sayılabilir. Dünyamızdaki suni kirliliğin ardından başımızı doğrulttuğumuz göğü de aynı şekilde kirletmeyi başarabiliyoruz. Uzay çalışmalarının ilk başladığı yıllardan bu yana, yörüngeye yolladığımız binlerce uydu, ekipman var. Başka uzay görevlerinden kalan uzay çöpleri de oldukça fazla. Yörüngeye fırlattığımız bilinen ve bilinmeyen uyduların herşeyde olduğu bir yaşam süresi var.

Ömürlerini doldurmuş ekipmanlar artık çalışmasalar bile, dünya yörüngesinde saatte 17.000 km (karşılaştırmak gerekirse G3 piyade tüfeğinden çıkan merminin hızı saatte 2880 km) hıza çıkabiliyorlar. Bu atıl durumdaki ekipmanların yörüngesi yerden artık kontrol edilemediği için de başıboş bir mermi gibi yörüngede hareket ediyorlar. Bu atıl ekipmanların üzerine başka uzay görevlerinden kalan uzay çöplerini de eklersek, yörüngemizin bilim adamlarının da belirttiği üzere yeni görevler için git gide tehlikeli bir hal almaya başladığını görebiliriz.

13-kasimda-dunyaya-uzaydan-cop-yagacak-2

Söz konusu haberimiz ise kendi kendine Dünyaya düşecek olan bir uzay çöpüyle alakalı. WT1190F kodu verilen bu cisim, 1-2 metre boyutlarında. Astronomların hesaplamalarına göre 13 kasımda Dünya atmosferine girecek olan cisim, güney Sri Lanka açıklarında Pasifik okyanusuna düşecek. WT1190F cismine benzer kaderi paylaşacak 20 kadar cismin daha bulunduğunu söyleyen bilim adamları, parçaların 2002 yılındaki Apollo Saturn V roketinin parçaları olabileceğini düşünüyorlar.

Uzay çöplerini yakın zamanda temizlemek için birçok fikir ve tasarı üzerinde çalışmalar sürüyor.

Evrenin 46 Milyar Piksel Büyüklüğündeki En Büyük Fotoğrafı Çekildi!

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Popüler Haberler

To Top