Mobil

Android 6.0 Marshmallow’a Stagefright Güncellemesi!

Google tarafından geliştirilen mobil işletim sistemi Android dünya çapında ucuz pahalı demeden birçok mobil cihazda kullanılıyor. Dönemsel olarak yeni sürümü çıkan Android için en son geçtiğimiz aylarda bir yeni sürüm tanıtılmıştı. Android 6.0 Marshmallow isimli bu sürümde kısa bir süre önce çok önemli güvenlik açıklarının olduğu kanıtlanmış ve Google’ın bu sorunu çözmesi beklenmişti.

Stagefright adı verilen bu güvenlik açıkları, kendisini kullanabilen zararlı kod içeren bir MMS sayesinde cihazı ele geçirmek için kullanılabiliyor. İşletim sistemini geliştiren Google ise bugün itibariyle Android 6.0 için güvenlik güncellemesini dağıtmaya başladı. Android 6.0 kullananların aciliyetle yapması gereken güvenlik güncellemesine cihazın ayarlar kısmından Android güvenlik yama seviyesi bölümünden ulaşmak mümkün.

Yazılımlarda bu tarz güvenlik açıklarının bulunması normal tabi güncellemelerle kapatılması şartıyla. Peki asıl sorulması gereken soruyu soralım, piyasaya çıkalı 1-2 yıl geçmiş ve hale eski Android sürümlerini kullanan akıllı telefon ve tabletlerdeki güvenlik açıkları ne durumda? Google’ın üreticilerle bir araya gelip, bir şekilde Android’deki güncelleme sorununu kalıcı olarak çözmesi gerekiyor.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Popüler Haberler

To Top