Popüler Kültür

Android 7 NAMIK Geliyor!

Geçtiğimiz günlerde Google’ın I/O etkinliğinde birçok yenilikle birlikte açıklanan yeni Android sürümü Android 7 N bir süre sonra akıllı telefonlara gelecek. Bugüne kadar çıkardığı Android sürümlerine versiyon numarasından hariç kitkat, marshmallow gibi tatlı isimleri koyan Google mühendisleri, bu konferansta 7. sürümlü Android için takma isim açıklamadılar ve bunu halka bıraktılar.

Android 7 N, Namık mı olacak?

Android 7 N olarak duyurulan yeni sürümdeki N, adı konulmamış N harfi ile başlayacak bir kelimenin baş harfi olacak. N ile başlayan bir kelimenin seçilmesi için öneri sayfası açan Google, bu kelimeyi kullanıcıların çoğunluğunun seçeceği bir kelime olmasını istiyor. İşte Android 7 Namık da tam burada devreye giriyor. Türkiye’nin popüler sözlüklerinden inci sözlük’te açılan bir başlıkta yeni Android sürümünün ismini Namık olarak belirlemek için trolleme kampanyası başlatıldı. Google‘ın açtığı isim belirleme sayfasında N harfi sabit bir forma, kelimenin devamını yazarak öneri yapılan kısma büyük harflerle NAMIK yazan kullanıcılar arasında işi abartıp farklı IP ve Proxyler kullanarak namık kelimesinin yükselmesini sağlayanlar var.

Bu komik başlangıç ciddi ciddi Android 7 NAMIK isimli bir sürümün gelmesine neden olabilir, tabi Google izin verirse. İnternetteki oylamalarda yükselen milli tavrımız geçtiğimiz dönemlerde yapılan birçok uluslararası ankette ilk sıraları zorlayarak kendini belli etmişti. Siz de yeni Android sürümüne isim vermek veya trolleme operasyonuna katılmak istiyorsanız, buradan Android 7 N için gerekenleri yapabilirsiniz. Eğer siz de namık yazacaksanız, kelimenin hepsini büyük harflerle yazmanız gerektiğini hatırlatalım. İnci Sözlüğün Facebookta oluşturğu etkinlik ise burada.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Popüler Haberler

To Top