Mobil

Apple iPhone SE ve iPhone 6S Arasındaki Farklar

Apple’ın küçük ekranlı bir iphone modeli üreteceği haberleri çok uzun bir süre konuşuldu, tartışıldı. Geçtiğimiz hafta yapılan Apple tanıtımıyla 9.7 inçlik iPad Pro ile vücut bulan 4 inçlik iPhone SE, Apple akıllı telefon ailesinin en yeni üyesi oldu. iPhone 5S tasarımına sahip olan iPhone SE, donanım olarak iPhone 6S seviyesinde özelliklere sahip olmasına rağmen, fiyat olarak iPhone 6S’ten çok daha uygun olacak. Küçük ekranıyla, iPhone 6 ve 6S’i büyük bulun kullanıcıları hedefleyen yeni iPhone SE, şimdiden iPhone 6S ile karşılaştırılıyor. Peki iPhone SE ve iPhone 6S arasındaki farklar neler?

iPhone SE ve iPhone 6s Karşılaştırması: Tasarım

4 inçlik yeni iPhone, donanım ve yazılım olarak yeniliklerle gelmesine rağmen, Apple’ın 2 yıl önceki iPhone 5-5S tasarımıyla beraber geliyor. Alüminyum metal malzeme kullanılan küçük ekranlı yeni iphone, iPhone 6S ile boyut ve tasarım açasından büyük farklar içeriyor.

apple-iphone-se-ve-iphone-6s-arasindaki-farklar-neler-boyut

Yeni iPhone SE’nin boyutları 124mm yükseklik, 59mm genişlik ve 7.6mm kalınlığa sahip. 138mm yükseklik değerine sahip iPhone 6S’ten %10 daha kısa olan iPhone SE, genişlik olaraksa %12 daha dar bir yapıya sahip. Tabiki küçük boyutlar bilinçli bir tercih.

iPhone SE Renkleri

iPhone SE ile iPhone 6S karşılaştırmasında iki modelinde sahip olduğu 4 farklı renk seçeneği var: Gümüş, Uzay grisi, Altın ve Roze Altın.

apple-iphone-se-ve-iphone-6s-arasindaki-farklar-neler-renkler

 

İki akıllı telefonda da kullanılan malzeme alüminyum. iphone SE’deki alüminyumun cinsi bilinmezken, iphone 6S’te ise 7000 serisi dayanıklı alüminyum kullanıyor.

apple-iphone-se-ve-iphone-6s-arasindaki-farklar-neler-tasarim

iPhone SE ve iPhone 6S Ağırlığı

iPhone SE küçük boyutlarından dolayı 113 Gram çekerken, iPhone 6S ise 143 Gram geliyor. Bu rakamlarla iPhone SE, iPhone 6S’ten %22 daha hafif olduğu anlamına geliyor.

 

apple-iphone-se-ve-iphone-6s-arasindaki-farklar-neler-agırlık

iPhone SE ve iPhone 6S: Ekran Özellikleri

iPhone SE adlı bir modelin doğmasındaki tek sebep cihazın ekran boyutu. 4 inçlik büyüklüğündeki ekran, 640×1136 piksel çözünürlüğe sahip, karşılaştırmamızdaki diğer model olan iphone 6S te ise bu rakamlar ekran büyüklüğü konusunda 4.7 inçe, çözünürlükte ise 750×1334 piksel seviyesinde.

apple-iphone-se-ve-iphone-6s-arasindaki-farklar-neler-ekran-boyutuapple-iphone-se-ve-iphone-6s-arasindaki-farklar-neler-ekran-cozunurlugu

iPhone SE ve iPhone 6S: İşlemci Karşılaştırması

Apple iPhone SE modelinde küçük boyut kategorisine hitap edecek bir model hazırlarken, Android işletim sistemi kullanan akıllı telefonlar gibi boyutunu küçültürken, performansından kısmamış. iPhone SE işlemcisi, Apple’ın şuandaki amiral gemisi telefonu iPhone 6S ile aynı işlemciye sahip. Apple tarafından geliştirilen A9 işlemcisinin bulunduğu iPhone SE 1.84 GHz frekans hızında çalışan işlemciye sahip. Tek çekirdek performansında 2016’da çıkan amiral gemisi Android telefonları bile geride bırakan bu işlemci, telefonun kullanım süresini sunduğu yüksek performansla üst seviyeye çıkartıyor. iPhone SE’nin grafik işlemcisi tarafında ise PowerVR GT7600 modeli, 6 çekirdeğiyle beraber bulunuyor.apple-iphone-se-ve-iphone-6s-arasindaki-farklar-neler-islemci

iPhone SE ve iPhone 6s: RAM Miktarı ve Depolama

Apple’ın kısmadığı bir başka donanım ise yeni iphone SE’deki RAM miktarı. iPhone 6S’te bulunan 2 GB bellek, iPhone SE’de de aynı miktarda devam ediyor. Hali hazırda iOS’in oldukça optimize çalışmasıyla 2 GB bellek gayet yeterli bir miktar olarak görünüyor. Depolama tarafında ise iPhone SE’de 16 ve 64 GB‘lık iki seçenek bulunurken, iPhone 6S’de 16, 64 ve 128 GB’lık seçeneklere sahip. 2016 yılında depolama bellek maliyetleri özellikle SSD’lerin yayılması ve bu kadar ucuzlamasına rağmen, halen 16 GB’lık depolama alanına sahip cihazların satılması son kullanıcılar açısından oldukça kötü.apple-iphone-se-ve-iphone-6s-arasindaki-farklar-neler-depolama apple-iphone-se-ve-iphone-6s-arasindaki-farklar-neler-ram

 

iPhone SE ve iPhone 6S: Batarya

iPhone SE 4 inçlik boyutlarına göre 4.7 inçlik iPhone 6S bataryasına oldukça yakın bir değerlere sahip. 1642 mAh‘lik pil gücüne sahip iPhone SE, 1715 mAh‘lik iPhone 6S’ten bir miktar daha iyi kullanım süresi sunabilir. Küçük ekranı ve daha düşük çözünürlük, bataryaya daha az yük bindirerek pil performansını arttıracak.

apple-iphone-se-ve-iphone-6s-arasindaki-farklar-neler-batarya

iPhone SE ve iPhone 6S: Kamera

Günümüz akıllı telefonlarının belkide bataryadan bile daha önemli sayılan kamera kaliteleri son kullanıcılar için oldukça önemli. iPhone SE arka kamerası, iPhone 6S modeliyle aynı kamerayı kullanıyor, bu da 12 Megapiksel çözünürlükte ve f/2.2 diyafram aralığı anlamına geliyor. iPhone SE’nin ön kamerası ise iphone 5S’teki modelle aynı sensörü içeriyor; 1.2 Megapiksel çözünürlüğünde olan bu kamera, iPhone 6S’te 5 Megapiksel çözünürlüğünde.

apple-iphone-se-ve-iphone-6s-arasindaki-farklar-neler-kamera

iPhone SE ve iPhone 6S: Parmak izi sensörü, Siri, Apple Pay, Yazılım, 3D Touch

iPhone 6S’te bulunan parmak izi sensörü, Apple’ın sesli asistanı Siri ve yine Apple’ın mobil ödeme sistemi Apple Pay tüm özellikleriyle iPhone SE’ye de eklenmiş durumda. Her iki akıllı telefonda iOS 9 ile çalışıyor. Tüm bu özelliklerin iki akıllı telefonda da bulunmasına rağmen, 3D touch ekran teknolojisi iPhone SE’de bulunmuyor.

apple-iphone-se-ve-iphone-6s-arasindaki-farklar-neler-diger-ozellikler

iPhone SE ve iPhone 6S: Fiyat Karşılaştırması

Apple iPhone SE’yi duyuduğu etkinliğin hemen sonrasında Türkiye’de de satışa başladı. 16 GB’lık iPhone SE 1999 TL iken 64 GB’lık model 2399 TL fiyat etiketine sahip. Aynı depolama kapasitesine sahip iPhone 6S modellerinin güncel fiyatı ise 16 GB modeli için 3099 TL, 64 GB için 3499 TL seviyesinde. 1100 ve 1000 liralık fiyat farkı kimi kullanıcılar için çok büyük bir miktar olup satın alma kararını etkileyecekken, küçük ekranlı telefon sevenler cihazın fiyatından memnun olacağa benziyor.

 

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Popüler Haberler

To Top