Popüler Bilim

Avrupa Birliği Kuantum Bilgisayarlara 1 Milyar Euro Yatırıyor!

Yıllardır Türkiye’yi aldı alacak, bu yıl kesin AB’deyiz haberlerini okuduğumuz Avrupa Birliği son yıllarda teknoloji konusunda da üye ülkelerin geleceğini ilgilendiren kararlar alıyor. Birçok teknoloji şirketine yeri geldiğinde yaptırım uygulayan AB, şimdi ise teknolojinin donanım boyutlarına el attı. Avrupa parlamentosunda alınan kararla, geleceğin bilgisayarı olacak kuantum bilgisayar geliştirilmesi için 1 Milyar Euro fon ayrılacak.

Kuantum bilgisayarlar özellikle Amerika ve Çin gibi Dünya ekonomisine yön veren ülkelerde hala geliştiriliyor. IBM ve Google gibi firmaların da kendi bünyelerinde geliştirmeler yaptığı kuantum bilgisayarlar, günümüz bilgisayarlarına (daha doğrusu işlemcilerine) göre inanılmaz derece güçlü olmaları nedeniyle hedef durumundalar. Günümüz süper bilgisayarlarının 0 ve 1 olarak yaptığı işlemi aynı anda çok farklı kombinasyonlarla yapabilen kuantum bilgisayar teknolojisi, başlangıç olarak çok büyük işlem gücü isteyen hesaplamalarda kullanıcak. Uzun süreli hava durumu tahminlerinden tutun, Dünya modellemelerine, nüfus hesaplamalarından gen ve uzay araştırmalarına kadar birçok alanda kullanılacak.

Tüm bu çalışma alanlarının dışında olağan üstü güvenlik ve şifreleme imkanı sunması beklenen kuantum bilgisayarlar, devletler için hayati önem taşıyan verileri korumada ve sızılamayan güvenli görüşme yapmada kullanılabilirler. Yapay zeka çalışmalarıyla eş zamanlı olarak giden kuantum bilgisayar çalışmaları, gelecekte skynet gerçek olurmu sorularını hatta korkularını ortaya çıkarıyor.

 

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Popüler Haberler

To Top