Popüler Kültür

Benzinli Araçlar Yasaklanıyor

Elektrikli otomobillerin hızlı yükselişi Avrupa’da alınan yeni bir kararla daha da hızlanacak, zira Norveç hükümeti benzinli otomobillere yasak getirmeye hazırlanıyor. Başta Amerika olmak üzere Tesla sayesinde oluşan trend, enerji verimliliğine ve geri dönüşüme en çok önem veren ülkelerin bulunduğu Avrupa birliğinde de oldukça kuvvetli bir hal aldı. Bu bağlamda yakın zamanda Norveçte başlayan benzinli araç yasağı, diğer tüm AB ülkelerine de yayılabilir.

Norveç hükümetinin ülke meclisindeki diğer partilerle ortak çalışarak üzerinde birlik sağladığı yeni yasa ile 2025 yılından itibaren ülkede benzinli araç satılmayacak. Günümüzden itibaren aradaki 9 yılda elektrikli araçların gerek şarj istasyonu, gerek yasal denetim ve vergilendirme gibi konuları iyice rayına oturtulacak ve halkın bu duruma tepkisi minimuma indirgenecek. Geçiş döneminin rahat atlatılması düşünülürken, üzerinde savaşlar çıkaran sürekli oynak bir fiyata sahip petrol türevi ürünlerin de ülke üzerindeki etkisi kırılmış olacak. Elektrikli araçlar verimlilik açısından şuan zirve yapan LPG’den bile 2-3 kat daha verimli çalışan motorlara sahipler, zira lpg, benzin yada motorinle çalışan bir motorun yakacağı yakıtı elektrik santrallerinde yaktığımızda çok daha yüksek kaloriler elde edebiliyoruz. Sadece bu verimlilik oranı bile tüm Avrupa Birliği ülkelerinin elektrikli araçlara geçmesi için çok büyük bir neden.

norvec-elektrikli-otomobil-satis

Geçtiğimiz yaz ayındaki petrol krizinde gördüğümüz gibi adeta üzerinden finansal 3. Dünya savaşı yapılan petrole olan bağımlılık azaldıkça, dünya ülkelerindeki bilinçli çıkartılan karışıklıklarda azalacaktır. Ülkemiz gibi petrol fiyatının  yüksek olduğu ülkelerinde hızla bu otomobil teknolojisini teşvik ederek önünü açması gerekiyor, fakat akaryakıttan elde edilen yüksek vergi oranları ne yazıkki bunun önünde en büyük engel.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Popüler Haberler

To Top