Popüler Bilim

Bilim Adamları İlk Defa Wendelstein 7-X Füzyon Reaktöründe Enerji Üretmeyi Başardı

21. Yüzyılın savaşları ve yaratılan yapay iç savaşları saymazsak en büyük problemi enerji, zira savaşlara ve türlü türlü sonuçlara gebe bir siyasal hareketlere sebep oluyor. Teknoloji ve bilim dünyasının ise belkide insanoğluna en büyük hediyesi olabilecek ve tüm bu enerji sorunlarını çözmesi beklenen füzyon enerjisinde tüm dünyayı geliştirecek yeni bir heyecan yaşanıyor. Geçtiğimiz günlerde haberini yaptığımız Alman bilim insanları tarafından geliştirilen Wendelstein 7-X Füzyon Reaktörü ilk defa çalıştırıldı ve ilk plazma üretildi!

bilim-adamlari-ilk-defa-wendelstein-7-x-fuzyon-reaktorunde-enerji-uretmeyi-basardiplazma-2

Teorik olarak inanılmaz boyutlarda enerji üretilebilecek olan füzyon enerjisi, güneştek termo nükleer tepkimelerin birebir aynısı. Fisyon yani nükleer santrallerdeki reaktörler gibi radyoaktive olmuş hiçbir atık bırakmıyor ve verimli. Denemeyi yapan bilim adamları elde edilen ilk plazmanın görüntüsünü sosyal medyada paylaşırken bilim dünyası bu haberle çalkalanıyor. Helyum gazının plazma haline getirilip, güçlü mıknatıslarla reaktörün içinde tutulması olarak en temel düzeyde söyleyebileceğimiz Füzyonda 100 Milyon derece sıcaklık açığa çıkıyor.

Yapılan araştırmada bilim adamları aşamaları şimdilik saniyelik sürelerde bu plazmayı oluşturmayı başardı. Herşeyin planlar dahilinde gittiği belirtilirken, projenin plazmayı yani füzyon reaktörünü 30 dakika boyunca aktif halde çalıştırmak ise ana hedefi. Projenin başarıyla devam etmesi, günümüz, gelecek ve hatta insanoğlunun dış uzaya açılması için bile çok önem arzediyor.

 

Sizce füzyon reaktörünün başarılı olması, dünyada ne gibi değişikliklere neden olur?

1 Comment

1 Comment

  1. engineer

    23 Ekim 2016 at 03:35

    uzayda yolculuk kesin olur.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Popüler Haberler

To Top