Popüler Bilim

Blue Origin Uzay Roketi Başarılı Olarak İniş Yaptı

Son yıllarda tekrar alevlenen uzay çalışmaları bu sefer farklı kaynaklar tarafından finanse edilip geliştiriliyor. Soğuk savaş döneminde iki büyük kutup olan Sovyetler Birliği Ve Birleşik Devletlerin yarış haline getirdiği ve devlet kaynaklarıyla gelişen uzay teknolojileri, günümüzde artık özel sektör tarafında da geliştirmelerin yapıldığı bir alan oldu. Bu alanda Amerikalı vizyoner firmalar başı çekerken, Tesla CEO’su Elon Musk ve Amazon CEO’su Jeff Bezos mevcut girişimlere liderlik yapıyor.

Blue Origin’in geçtiğimiz gün yaptığı denemede, New Shepard isimli roket 3. kez fırlatıldı ve yer yüzünden 103 KM yüksekliğe kadar çıktı. Başarılı tırmanışın ardından ana motorun yavaşlatılmasının ardından kontrollü olarak düşüşe geçirilen roket, iniş noktasına yaklaştığında motorlarını tekrar çalışır hale getirerek yavaş bir iniş gerçekleştirdi. 3. denemesini de başarı ile tamamlayan Blue Origin, roketten ve farklı açılardan tüm sürecide yayınlamış durumda. Rakibi SpaceX’in de benzer karaya iniş denemelerinde başarılı olduğunu biliyoruz, fakat okyanus üzerinde yüzeye iniş kısmında firma bugüne kadar yaptığı tüm denemelerde ufak aksiliklerle de olsa başarısız olmuştu, Blue Origin’in ise bu tarafta bir denemesi yok.

Jeff Bezos’un girişimi olan Blue Origin isimli firma, tıpkı Elon Musk’ın aynı alandaki firması SpaceX gibi uzaya yollanan robotları tekrar tekrar kullanma üzerine çalışmalar yapıyor. Uzay roketlerinin tekrar kullanılmasıyla büyük bir maliyetten kurtulunacak olması, firmaların uzayla ilgili bir çok alanda daha kolay ilerleyerek kazanç sağlamasını hızlandıracak. Uzay turizmi ve seyahati, yörüngeye uydu gönderimi, ve en önemlisi ise uzay madenciliği başlıca bu şirketlerin çalışma alanları olacak. Bakalım yakın gelecekte Dünya yörüngesindeki mehtap manzaralı uzay odalarında kalabilecekmiyiz.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Popüler Haberler

To Top