Teknoloji

Bluetooth 5 Geliyor!

Kablosuz bağlantı seçenekleri, bu teknolojileri kullanan cihaz sayısı arttıkça giderek hızlanıyor, verimli hale geliyor ve daha uzak mesafelere erişebiliyor. Neredeyse her akıllı telefon ve mobil cihazda bulunan Bluetooth kablosuz iletişim teknolojisinin yeni standartı olacak Bluetooth 5 ise, daha gelişmiş bir iletişim sunmak için gün sayıyor. Bluetooth standartlarını belirleyen kurul tarafından yapılan yeni açıklama, Bluetooth 5 için büyük şeyler vaadediyor.

Bluetooth teknolojisi son olarak 4.2 numaralı sürümüyle varolan teknoloji zaten birkaç kat arttırmıştı. 16 Haziranda resmi tanıtımı yapılacak Bluetooth 5.0 ise 4.2’den veri aktarımı konusunda 4 kat, iletişim mesafesi olarak da 2 kat daha güçlü olacak. Bluetooth bağlantı kullanan bazı ses sistemleri, kulaklık ve fare gibi ekipmanlar için daha kaliteli iletişim anlamına gelen bu özellikler, gecikme problemlerini de ortadan kaldıracak. Ayrıca Bluetooth 5.0 standardıyla beraber kullanıcıların izin vermesi halinde akıllı cihazlara AVM gibi ortamlarda özel kampanya ve reklam bildirimleri yapılabilecek.

İnsanların artık yer ayırmaksızın telefonlarıyla sürekli etkileşim halinde olduğunu düşünürsek, Bluetooth 5 teknolojisi ile yapılacak bildirimler iki taraf için de verimli olabilir. Kablosuz bağlantı kalitesinin artması orta gelecekte kablolardan kurtulmamız için biriken adımlar. Bakalım yeni Bluetooth standartı hayatımızda neleri değiştirecek.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Popüler Haberler

To Top