Popüler Bilim

Çin Ay’ın Karanlık Yüzeyine Astronot Yolluyor

Dünya’nın üretim fabrikası durumunda olan Çin, gerek insan nüfusuyla gerekse ekonomisiyle Dünya siyasetinde ve teknolojisinde giderek yükseliyor. Ülkenin son yıllarda uzaya karşı olan merak ve çalışmaları üst noktaya çıkmışken yeni bir görev daha duyuruldu. Çinli yetkililerin basın toplantısında aktardığı bilgilere göre, ülke en geç 2036 yılına kadar uydumuz Ay’a astronot gönderecek.

En son  2013 yılında Ay’a keşif aracı yollayan Çin, hali hazırda ay yüzeyi ve bölgeyle ilgili çalışmalarını sürdürüyor. 2018 yılına kadar Ayın karanlık yüzeyini araştıracak olan Çinli bilim adamları özellikle bu bölgeyle daha çok ilgileniyor. 2036 yılına kadar Aya yapılacak insanlı görevlerin de Ayın dünyadan gözlemlenemeyen bu yüzey odaklı olacağı düşünülüyor. Tüm bu projelerin gerçekleşmesi için daha çok uzay üstüne ihtiyaç duyan Çin bu bağlamda biri bu yıl içerisinde olmak üzere, 2022 yılına kadar 2 adet daha uzay istasyonu yapacak. Ay görevleri sırasında astronotları taşıyacak uzay gemisinin ise Rusya’nın yardımıyla yada kendi bilim adamlarıyla çözmeyi düşünen Çin, giderek önemli hale gelen uzay yarışında geri kalmamak istiyor.

Devletlerin uzay görevleri yapması, hatta uzaya astronot göndermesi bir nevi teknolojik kudretin bir göstergesi olarak görülüyor. Bu bağlamda gittikçe süper güç haline gelen Çin gücünü ispat etmek istiyor. Çok büyük enerji ihtiyacı olan ülke, son olarak füzyon reaktörü çalıştırmış ve bu konuda rekor kırmıştı. Ay yüzeyinde bolca bulunan ve bu alanın “yakıtı” olan helyum-3 için mi yoksa uzay madenciliği ve hatta uzay hakimiyetinde geri kalmamak için mi bilinmez ama Çin gözünü yukarılara dikmiş görünüyor.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Popüler Haberler

To Top