Popüler Bilim

Çin Füzyon Enerjisinde Rekor Kırdı

Geçtiğimiz aylarda Almanya‘da bir bilim topluluğunun füzyon enerjisi üretme çalışmalarını ve elde ettiği sonuçları paylaşmıştık. Hazırlanan füzyon reaktörlerinde günümüzdeki en üst seviye teknolojiler ve bilimsel teknikler kullanıyor. İşte tam bu noktada, genellikle Avrupadan duyduğumuz füzyon çalışmaları bu sefer bambaşka bir ülkeden geldi; dünyanın enerji tüketim devi Çin’den!

cin-fuzyon-enerjisinde-rekor-kirdi-2Çin tarafından yapılan açıklamada, Çinli bilim insanları Experimental Advanced Superconducting Tokamak (EAST) adlı füzyon reaktörünü başarılı bir şekilde çalıştırarak füzyon enerjisi üretmeyi başardılar. Hidrojen gazının plazma haline getirildiği füzyon çalışmasında, üretilen sıcaklık ise 50 Milyon santigrat derece oldu. Almanyada yapılan denelemelerde 80 Milyon santigrat dereceye sıcaklığa erişen plazma çok kısa bir süre çalışmıştı. Çinli bilim adamlarının Tokamak Füzyon motorunda ise bu süre 102 saniyeye ulaşarak bugüne kadar en uzun sürdürülen füzyon çalışması oldu. Bilim adamları sıradaki adımın 17 dakika boyunca reaktörü aktif tutmak olduğunu belirtirken, Güneşi taklit eden füzyon teknolojinde daha yüksek sıcaklık değerlerine çıkılması gerektiği de belirtildi. 15 Milyon iç sıcaklığa sahip güneşten kat kat fazla sıcaklık üretebildiğimiz teknoloji sayesinde 100 milyon dereceye ulaşılmak isteniyor.

cin-fuzyon-enerjisinde-rekor-kirdi-3

Füzyon enerjisi, günümüz nükleer fisyon reaktörlerinin aksine radyoaktif atık üretmiyor ve eğer önümüzdeki yıllarda araştırma faaliyetleri hızlanırsa insanoğluna birkaç çağı birden atlatacak güçte bir devrim yaratabilir. Umarız ülkemizde biryerlerde bilim insanlarımız bu teknoloji temelinde çalışmalar yapıyordur ve bu teknolojiye de geç kalmayız.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Popüler Haberler

To Top