Popüler Bilim

Dünya Benzeri 29 Gezegene İsim Verildi

Gelişmiş uydu ve gözlem araçları sayesinde, insanlık olarak gözümüzü artık çok daha uzaklara dikip gezegen veya yıldızları keşfedebiliyoruz. Bu bağlamda astronomlar yıllardır gökyüzünü ve uzayı taramakta, haritalandırma yapmaktalar. Bu gözlemlerde son yıllarda öne en çok çıkan sonuçlar ise dünya benzeri, belirli sıcaklık, döngü ve atmosfer gibi gezegenlerin tespit edilmesi oldu. Bugüne değin bulunan onlarca dünya benzeri gezegene (exoplanet) internet üzerinden yapılan oylamalar ise olayı bambaşka bir boyuta taşıdı.dunya-benzeri-29-gezegene-isim-verildi-2

Uluslararası Astronomi Birliğinin düzenlediği etkinlikte, başta dünya benzeri gezegenler olmak üzere yeni bulunan yıldızlara internet üzerinden yapılan oylamayla isimler verildi. 14 yıldız (ya da güneş) ve 31 gezegenin isimlendirildiği etkinliğe tüm ülkelerden katılım sağlanmış ve yaklaşık 500.000 oy ile gezegen isimleri belirlenmiş. İsimlendirilmemiş olan gezegenler keşfeden ilk astronom tarafından genellikle kodlarla isimlendirildiği için, klasik bir Mars yada Venüs gibi bir isme sahip değiller-di.

Musica, Arion, Orbitar ve Copernicus gibi birçok çeşitli ismin verildiği gezegen ve yıldız listesinin tümü hazırlanan bir görselle açıklandı. Keşke basınımız bu çalışmaya yer verseydi de ülkemizden yapılan katılımlarla kültürümüzden bir ismi bir gök cismine verebilseydik.

 

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Popüler Haberler

To Top