Popüler Bilim

Dünyanın 3 Boyutlu Yazıcıyla Üretilmiş İlk Süper Spor Arabası Blade ile Tanışın

3D yada diğer bir değişle 3 boyutlu yazıcılar çok kısa zamanda büyük ilerleme gösterdiler. Dileyen herkese 3 boyutlu objeler oluşturma imkanı veren bu teknoloji, çok zor olan bazı üretim tekniklerinin yerini alabilecek potansiyele sahip. Daha önce 3D yazıcıyla üretilmiş ev dahil birçok örneklerini gördüğümüz bu yenilikte, sıra şimdi ise baştan aşağı 3 boyutlu yazıcıyla üretilmiş süper spor bir otomobile geldi.

Divergent Microfactories adlı 3B yazıcılar üzerine uzmanlaşmış bir teknoloji şirketinin ürünü olan Blade isimli süper spor otomobil, dünyanın 3 boyutlu yazıcıyla üretilmiş ilk otomobili oldu. Motor ve mekanik aksamı hariç tüm gövde parçalarının 3 boyutlu hazıcılarla üretildiği araç, süper spor otomobil olma iddiasını da 700 beygirlik motoruyla 2 saniye civarındaki 0-60 km değeri ile tutturmayı başarıyor. Gövdenin geleneksel yöntem ve malzemelerle üretilmeyişinden dolayı çok hafif olduğu gerçeği ve bu hafifliğin kendi klasmanındaki araçlara göre %90 seviyesine çıkması teknolojinin neler yapabileceğinin kanıtı adeta. Hafif olan gövdede (629,58 Kg) alüminyum ve karbon fiber parçaların da kullanıldığını belirten firma, araç gövdesinin sağlamlık testlerinden başarıyla geçtiğini ve yine bildiğimiz araçlara göre çok daha sağlam olduğunu belirtiyor.

Üretim süresinin çok kısa sürmesi, geleneksel üretimdeki gibi devasa ve pahalı fabrikalara ihtiyaç duymaması gövde malzemelerinin hafif ve geleneksel araçlardan sağlam olması Blade’i şüphesiz ütopik otomobillerin arasına sokuyor. Üretim süreç ve işlemlerindeki ham madde, enerji ve dev üretim alanlarına ihtiyaç duyulmaması ayrıca her otomobil üreticisinin hayalidir çünkü karlılığı maksimize eder.

Gelecekte arabaların bu şekilde üretileceği artık neredeyse kesin, umarız ülkemiz de henüz dev üreticilerin girmediği bu alanla başlayarak yerli otomobil üretimine başlar da, yarışa sonradan katılmış olmayız.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Popüler Haberler

To Top