Popüler Bilim

Dünyanın En Büyük Füzyon Reaktörü Wendelstein 7-X İlk Kez Çalıştırılacak!

Günümüzde enerji ihtiyacı inanılmaz bir boyutlara ulaşmış durumda, öyle ki uğruna savaşlar yapılır durumda. İnsanoğlunun verimli enerji elde etme çabaları onlarca yıldır sürerken, bu alanda en verimli türler risklerine rağmen Nükleer Santraller oldu. Atomların Fizyon denilen tepkime türüne girip yüksek ısılara çıkmasından yararlanılan bu enerji türündeki ana sorun ortaya radyoaktif atık çıkması ve sızıntı riskidir. Bilim dünyasının ütopyası Füzyon reaktörleri de tam bu nokta da devreye giriyor.

Hiçbir atık bırakmayan füzyon reaktörleri, bir nevi güneş gibi bir ortam yaratarak maddeleri enerjiye dönüştürebiliyor. En büyük deneme örneği Almanya’nın Max Planck Enstitüsünde yapılan Wendelstein 7-X adlı füzyon reaktörü başarılı olursa, bilmin büyük ütopyası da gerçekleşmiş olacak. Tasarım ve yapım aşaması yıllar alan projede reaktöre ait devasa veriler de açıklandı. Füzyon enerjisinin reaktörün duvarlarına temas edip parçalamaması için 50 adet 6 tonluk süper mıknatıs bulunuyor. Üzerinde 250 adet erişim bölmesi bulunan W7-X, 16 metre genişlikte ve halka şeklinde tasarlanmış.

Kasım ayı sonunda ilk defa çalıştırılacak olan Wendelstein 7-X füzyon reaktöründe ilk aşamada çok ufak çapta denemeler yapılacak. Başarılı sonuçlar edilmesiyle işlemlerin boyutları kademeli olarak arttırılacak. Umarız çalışmalar başarılı olur, ilk denemenin sonuçları gelir gelmez paylaşacağız. Aşağıdaki videoda reaktörün yapılış anlarından kesitleri izleyebilirsiniz.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Popüler Haberler

To Top