Teknoloji

Dünyanın En Büyük Konsantre Güneş Enerjisi Santrali Kuruluyor

Tüm dünyada sanki düğmeye basılmış gibi yeni enerji kaynaklarına yöneliş hızla artıyor. Bunlardan en çok rağbet göreni Güneş enerjisi ise başta Almanya ve ABD olmak üzere ilk sırada yer alıyor. Fotovoltaik ve konsantre olmak üzere iki farklı Güneş enerjisi üretim sistemi şuanda en geleneksel yöntemleri oluştururken, konsantre güneş enerjisi adına Dubai’den çok büyük bir hamle geldi. Dubai Dünyanın en büyük konsantre Güneş enerjisi santrali kuracağını açıkladı.

Konsantre Güneş enerjisi santralleri (İng. kısalma CSP), ışığı ortadaki bir kuleye yönlendiren yüzlerce aynadan oluşuyor. Yüzlerce aynanın tek bir noktaya odakladığı Güneş enerjisi, binlerce santigrad dereceye ulaşarak kulede yüksek basınçlı buhar oluşturuyor ve dinamodan geçirilerek enerji elde ediliyor. Şuanda en büyüğü Amerika’da olan Konsantre yada yoğunlaştırılmış Güneş enerjisi santrali sadece 392MW gücünde elektrik üretebiliyor. Dubai’de kurulacak CSP ise 2020’de 1000MW enerjiyi üretebilecek kapasitede olacak. 1000 MW’lık kapasite ise sadece başlangıç değeri, santral 2030’da 5000 MW elektrik üretme kapasitesine erişecek ve ülke elektriğinin %25’ni tek başına üretecek.

konsantre-gunes-enerjisi-santrali-2

Temiz enerji protokolünü kabul eden Dubai, 2050 yılına kadar ülke enerjisinin %75‘ni yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlamayı amaçlıyor ve anlaşılan çalışmalarda son hız başlamış durumda. Dünya’daki temiz enerji üretimlerine baktığımızda Türkiye‘nin 3’te 1’i kadar güneş alan Almanya’nın Dünyanın en büyük Güneş enerjisi üreten ülke olması ve hala ülkemizde yasal olarak kolaylaştırıcı adımların atılmaması çok büyük bir sorun. Milli ekonomimizin en büyük sorunu olan enerji ithalatını yok edecek yeni nesil enerji kaynaklarına ülkemizde hiç pas verilmemesi akla ürkütücü sorular getiriyor.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Popüler Haberler

To Top