Donanım

Dünyanın En Yüksek Kapasiteye Sahip SSD’si Satışa Çıktı!

Hantal mekanik disklerin yerini son yıllarda düşen fiyatları ve daha çok kullanılması sayesinde SSD diskler almaya başladı. Fiyatları eskiye nazaran oldukça ucuzlayan bu yüksek hızlı depolama birimleri son zamanlarda Samsung ve Toshiba gibi firmalarında büyük arge çalışmaları sayesinde kapasite olarak da büyümeye başladı. PCI kartı olarak PC anakartına takılan modellerde gördüğümüz yüksek kapasiteli SSD‘leri utandıracak yeni bir model ise Fixstars adlı firmadan geliyor.

Fixstars, 2.5 inç boyutunda ve tam olarak 13 Terabayt büyüklüğünde SSD’sini satışa sunmaya hazırlanıyor. SSD-13000M ürün koduyla satılacak SSD disk, 580 MB okuma ve 520 MB yazma hızına sahip. Toshiba’nın 15 Nm’lik yongalarının kullanıldığı diskin kontrolcüsü ise MLC olacak. Sunacağı devasa boyutlarıyla haberimize konu olan SSD’nin fiyatı ise biraz cep yakar cinsten, tam 13000 Dolar. Bu fiyatla GB başına 1 dolar gibi bir maliyete sahip olacak.

Fixstars firması aynı zamanda 10TB’lık bir modelin de hazırlandığını ve bu ürünlerin son kullanıcıya satılmayabileceğini de belirtiyor. Zira bu tür çözümler genelde sunucu sistemlerinde tercih edilmekte. Yine de 2.5’luk disk boyutlarına 13TB’lık yonga sığdırılması teknoloji adına büyük başarı.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Popüler Haberler

To Top