Popüler Bilim

Evrenin 46 Milyar Piksel Büyüklüğündeki En Büyük Fotoğrafı Çekildi!

Uzay gözlemleri ve bu bağlamda artan teknolojileri, gök yüzünde ve derin uzayda daha çok şey görmemizi sağlıyor. Almanya Bochum’da Ruhr Üniversitesi bilim adamları, uzun yıllar süren bir projeyi nihayet sonlandırdılar. Tasarının amacı, bizim içinde olduğumuz Samanyolu Galaksisinin en büyük fotoğrafını elde etmekti.

Söz konusu astronomik fotoğraflama olunca işin boyutları ve süresi çok başka bir boyuta taşınıyor. Bilim adamları istedikleri görüntüyü elde etmek için tam 5 yıl boyunca fotoğraflama yaptı. Şili’deki Atakama çölündeki gözlem teleskoplarından 5 yıl boyunca kaydedilen 268’den fazla görüntü işlenerek bir araya getirildi ve Samanyolu yıldız kümesinin bugüne kadar elde edilmiş en büyük fotoğrafı elde edilmiş oldu. 46 Milyar piksel çözünürlüğe sahip fotoğraf, büyüttükçe uzayda ilerliyormuş gibi bir his yaratıyor. Halkın erişimine açılan dev Samanyolu fotoğrafını bilgisayarınıza indirebilir (194 GB!) veya web üzerinnden inceleyebilirsiniz.

Ülkemizde her ne kadar rağbet edilmese de, bu tarz bilimsel projelerin uzun vadede büyük getirileri olacaktır. Fotoğraflama ve derin uzay gözlemleri yakın gelecekte dış uzay kolonileşmesinin önünü açacak ve bu tür bilimsel çalışmaları şimdiden yapan devletler kazanan taraflar olacaklar.

 

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Popüler Haberler

To Top