Ne Nedir Nasıl?

Facebook Şifre Kırma

Teknolojinin gelişmesi ve yayılmasıyla Facebook şifre kırma yöntemleri de çeşitlenerek artmış durumda. Bu makalemizde, karşılaşacağınız Facebook şifre kırma yöntemleri ve Facebook çalma yollarını anlatıp bunlara karşı neler yapabileceğinizi anlatacağız.

Teknolojinin boyut olarak küçülmesi ve herkes tarafından erişilebilir hale gelmesiyle bilgisayarlar, cep telefonları ve internet hayatımızın her noktasına nüfus etmeye başladı. Devasa bir dünya olan siber alem, insanoğluna büyük kolaylıklar sağlıyor. İnternet sayesinde iletişimden tutun eğlenceye, bankacılık işlemlerinden, bürokratik işlemlere kadar herşeyimizi bir iki tık ile kolayca halledebiliyoruz. İnternet üzerinde ise en çok iletişim için kullandığımız mecralar sosyal ağlar olmaya başladı. Dünyanın en çok kullanılan sosyal ağı Facebook sanıyoruz ki 1.5 Milyarı açan kullanıcı sayısıyla sosyal ağlar arasında en çok kullanılanı ve önemli olanı. Yıllardır aynı hesabı kullanan bir kullanıcının facebook çalma durumuyla karşılaşması, hesabın çalınmasından ziyade, o facebook hesabındaki fotoğrafların, etiketlerin, arkadaşların ve konuşmaların yani tüm bir Facebook yıllarının çalınması anlamına geliyor.

Facebook milyarlarca kullanıcısı olması yüzünden aslında hesap güvenliğine çok dikkat ediyor ve şirketle iletişime geçtiğinizde hesabınızın size ait olduğunu kanıtlayan doğru bilgileri ilettiğinizde gerekli tüm işlemleri yapıp hesabınızı size geri verebilir. Çalınan Facebook hesabının başına ise geri alınamaması durumunda çok farklı şeyler gelebilir. Facebook şifre kırma yöntemleriyle ele geçirilen bilinçsiz kullanıcıların hesapları ise, kötü niyetli kişiler tarafından başka amaçlarla kullanılabilir, ya da para karşılığında sahibine geri satma girişminde dahi bulunulabilir. Kullanıcıların bu konuda yapacakları en iyi şey, Facebook şifre kırma yöntemlerini bilmeleri ve Facebook çalma gibi şeyler hakkında bilgi olmalarıdır. Peki Facebook şifre kırma yöntemleri nelerdir, Facebook hesap çalma ve Facebook şifre kırma programları işe yarıyor mu?

facebook-calma

Facebook Şifre Kırma

Facebook şifre kırma yöntemlerine başlarken öncelikle 2016 yılında yaşadığımızı ve internet dahil birçok noktada işlerin artık eskisi gibi kolay, basit ve erişilemez olarak ilerlemediğini bilmeniz gerekiyor. 15 yıl önce çıkan basit bir açığı kullanan şifre kırma programı gibi şeylerin bilişim çağında yeri yok, olsa bile devletler düzeyinde kompleks istihbarat birimlerinde vardır. Bu neden internette ve Google’da bir iki arama yaparak bulduğunuz Facebook çalma, Facebook şifre kırma ve facebook patlatma programı gibi şeylere itibar etmemeniz gerekiyor. Bu tür programlar, sizi ava giderken avlamak isteyen, virüs ve trojan gibi zararlı yazılımları bilgisayarınıza bulaştıran programlardır. Bu programların bulaştığı bilgisayardaki birçok özel bilgi çalınabilir ve bilgisayarınız zombi bilgisayara dönüşebilir.

Bilinmesi gereken başka şeyler de var, artık teknoloji çağında yaşıyoruz ve bu teknoloji tek taraflı işlemiyor. Yani birisine karşı Facebook şifre kırma yöntemlerini uygulamadan önce, bu tür işlerin yasal olmadığını ve siber bilişim suçları kapsamında Türkiye Cumhuriyeti yasalarında yer aldığını bilmeniz gerekiyor. Facebook hesabı çalınan kişi ilgili yasal noktalara başvurursa başınız yanabilir zira Facebook, giriş yapılan IP numarası dahil, kullandığınız cihazla ilgili birçok bilgiyi güvenlik birimleriyle paylaşabilir.

Facebook Çalma ve Facebook Çalma Programı

Facebook hesap çalma konusunda en çok rağbet gören diğer face kırma yöntemi ise bruteforce denilen saldırı şeklidir. Bu türde şifre kırmayı deneyen programlar, facebook hesabı çalmak için birden fazla kombinasyonda yüzbinlerce farklı şifre dener ve birinin uyuşması durumunda hesaba erişim sağlanır. Bu yüzden son yıllarda Facebook şifresi belirlerken, sistemler otomatik olarak şifrenizin güvenli bir düzeyde olup olmadığına dair uyarı veriyor. Siz siz olun, bu yöntemden korunmak istiyorsanız, rakam, harf ve değişik karakterlerden harmanlanmış en az 8 karakter uzunluğunda bir facebook şifresi seçin ve asla doğum tarihi, evlilik yıl dönümü telefon numarası gibi tahmin edilebilir şifreler seçmeyin.

Sahte Facebook Açma ve Sahte Facebook Sayfaları

fake-facebook

İnternetle pek fazla haşır neşir olmayan bazı kullanıcılar ne yazıkki böylesine basit Facebook çalma yönteminin kurbanı olabiliyor. Bazı kötü niyetli kişiler özellikle gerçek hayatta da tanıdıkları kişileri sahte isimlerle Facebook üzerinde kandırabiliyor. Sahte bir Facebook açma ile başlayan bu saldırı yöntemi, sosyal mühendislik yöntemleriyle ne yazıkki başarılı olabiliyor. Özellikle yaşlılar ve küçük yaştaki kullanıcılar üzerinde işe yarayan bu yöntemlerden korunmak için gereken şey, çevrenizdeki bu türden herkese Facebook üzerinden kimseye şifrelerini ve bilgilerini asla vermemeleri gerektiğini anlatmanızdır. Genellikle güzel bir kadın fotoğrafıyla facebook açma ile başlayan bu basit saldırı yöntemini herkesin bilmesi gerekiyor.

Sahte Facebook sayfaları ise internet dünyasında çok uzun zamandır kullanılan bir yöntemi kullanıyor. Yıllardır kullanılan bu yöntem çok basit bir kaç göz gezdirmeyle ortaya çıksa da, bunları bilmeyen internet kullanıcılarının büyük çoğunluğu yıllardır bu saldırıda kaybeden taraf oluyor. Facebook şifre kırma işlemi, oluşturulan sahte bir facebook giriş sayfasıyla oluyor. Hacker’lar HTLM ve PHP web kodlama dilleriyle oluşturdukları Facebook giriş sayfasının benzerini, facebook’un alan adına benzer bir domain alarak buraya yerleştiriyorlar. Ardından türlü yöntemler denenerek (genellikle epostalar kullanılmakta) hedefteki facebook kullanıcısının sahte sayfaya girmesi ve facebook giriş yapma bilgilerini şifresiyle beraber giriş yapması bekleniyor. Kullanıcının fishing denilen bu yöntemi fark etmemesi, linkten açtığı facebook bağlantısının doğruluğuna bakmaması onun hesabının çalınmasına yol açacaktır.

Ne yapmalısınız?

Facebook.com dışında hiçbir yerden facebook’a giriş linklerine tıklamamalısınız. Google’da Facebook diye arattığınzda https://tr-tr.facebook.com/ çıkan adres yine facebook’a ait bir alt alan adına sahiptir ve Türkiye için ayırdığı giriş yeridir. Facebook adresinin başında “https” yazısı mutlaka olmalıdır.  Faceebook.com Feysbuk.com gibi yerler Facebook çalma amacıyla açılan sahte sayfalardır.

facebook-sifre-kirma-2

Facebook Güvenlik Sorusu

Facebook şifrelerinize ek olarak belirlediğiniz güvenlik sorusuna verdiğiniz cevap herkesin bileceği bir cevap olmamalı. Geçmişte eposta hesabının güvenlik sorusuna cevap olarak cep telefonu numarasını, ilkokul öğretmeninin adını yazdığınızda bunları bir tek sizin bileceğinizi düşünüyorsanız, inanın çok yanılıyorsunuz. Facebook şifre kırma için illaki şifrenizin doğrudan bulunmasına gerek yok, güvenlik sorusunun cevabını bilerek de hesabınızı ele geçirebilirler.

Facebook Giriş Taktikleri

Facebook giriş esnasında sahte sayfalarda giriş yaptığınızda şifrenizin nasıl çalındığını anlatmıştır. Bu sefer ise daha geniş düşünüyoruz ve güvenlik önlemini facebook’a giriş yaptığınız bilgisayara indirgiyoruz. Tanımadığınız, güvenliğini bilmediğiniz bir cihazdan Facebook hesabınıza mümkün olduğunca giriş yapmamaya çalışın. Birileri sizden önce o cihaza keylogger denen klavye hareketlerini kaydeden zararlı program yüklemiş olabilir.

Eğer facebook’a giriş yapacağınız cihazdan şüphelenmiyorsanız, giriş ekranında beni hatırla, yada şifreyi kaydet kısmına asla onay vermeyin zira aksi takdirde sizden sonra açık kalacak bir facebook hesabı rahatlıkla çalınabilir.

Zararlı Maillerden Uzak Durun

Hacker’lar mail adresinize oluştudukları sahte facebook sayfaların adreslerini, bir ödül kazandınız başlığıyla hesabınıza gönderebilir veya program kurmanızı isteyebilir. Bunlar şifre çalmaya yönelik saldırı mailleridir, asla açmayın ve zararlı olarak işaretleyin. Güncel anti virüs ve güvenlik yazılımları kullanarak da bu tür programları bilgisayarınıza indirseniz bile alacağınız uyarılarla otomatik olarak silinmesini sağlayabilirsiniz. Bazı anti virüs yazılımları ise, web tarayıcılarına güvenli gezinme eklentilerini kurarak internette gezdiğiniz sayfanın kötü niyetli olması halinde bunlara erişimi engelleyebiliyor.

Yazımızı paylaşarak mümkün olduğunca kişiye ulaşmasını sağlayabilir, insanları bu yöntemlerle kandırılmasını bir nebze de olsa engelleyebilirsiniz.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Popüler Haberler

To Top