Mobil

Galaxy Note 6 Özellikleri, Çıkış Tarihi ve Fiyatı

Boyut ve kalemiyle kendine has bir sınıf oluşturan Samsung Galaxy Note ailesinin en yeni adayı Galaxy Note 6, yaz ayının ortasında resmi çıkışını yapacak. Samsung Galaxy Note 6 teknik özellikleri ise daha şimdiden belli olmuş durumda, zira ortaya çıkan bilgilerin cihaz hakkında oldukça fazla bilgi veriyor. CPU-Z görüntüsüyle açığa çıkan birçok bilgi telefonun Galaxy S7 ailesine benzer özelliklerde geleceğini gösteriyor.

Samsung Galaxy Note 6 Özellikleri

Samsung Note 6, tıpkı S7 ailesinde olduğu gibi kamera, depolama ve batarya konusunda büyük gelişmelerin yaşandığı bir model olacak.  SM-N930F model ismiyle hazırlanan Galaxy Note 6, IP68 sertifikasıyla gelecek ve tıpkı S7 ailesindeki gibi suya ve toza dayanıklı olacak. Cihazın adını aldığı not alma ve birçok işlem yapmayı sağlayan S-Pen kalemi Galaxy Note 6’da katlanabilir şekilde gelebilir, zira Samsung katlanabilir kalemle ilgili kısa süre önce bir patent aldı. Note 6 katlanabilir kalemle gelirse pil konusunda da bir miktar yükselme görülebilir. Cihazın tasarımında ise çok fazla değişiklik olmayacağı, yine alüminyum ve Gorilla Glass cam karışımı bir tasarımla geleceği düşünülüyor.

Galaxy Note 6 Kamerası

Samsung genel olarak amiral gemisi telefonlarına hep iyi kameralar kullanma eğiliminde olan bir firma. Bu bağlamda Galaxy S7 ailesinde kullanılan daha büyük piksel kullanılan bu sayede gece çekimlerinde ve odaklama hızında muazzam bir başarı gösteren 12 Megapiksellik kamera kullanılacak. Büyük pikseller sayesinde daha çok daha kaliteli fotoğraflar çekecek olan kamera, aynı zamanda 4K video kayıt yeteneğine de sahip olacak.

Galaxy Note 6 İşlemcisi, RAM Belleği ve SD kart depolama seçeneği

galaxy-note-6-ozellikleri-hakkinda-hersey-Exynos-8890

Galaxy Note 6’da S7’lerde kullanılan Exynos 8890 serisi Samsung üretimi işlemciler kullanılacak. Özellikle Türkiye ve avrupa gibi birçok pazarda satılan bu işlemci, Galaxy Note 6’ya özel olarak bir miktar daha hızı arttırılmış olarak gelebilir. Amerikada satılacak olan diğer modeller için yine frekans hızı yükseltilmiş Snapdragon 820 en büyük aday olsa da, Snapdragon 823 veya 830 da konuşulanlar arasında.

Galaxy Note 6‘da RAM bellek miktarında da bir miktar artış görülmesi bekleniyor. Sızdırılan test örneğindeki CPU-Z verilerine bakıldığında 5730 GB görülen RAM bellek miktarı, yeni phablet telefonun 6 GB bellek sahip olacağını gösteriyor. Depolama kısmında ise Galaxy S6 ve Note 5 ile yüksek hızlı dahili depolamaya geçen Samsung, ne yazıkki SD kart seçeneğine bu modellerde yer vermemişti. Kullanıcılardan ve özellikle de Note kullanıcılarından büyük tepki alan bu olay, Türkiyeye gönderilen Galaxy note 5 modellerinde sadece 32 GB’lık sürümün olmasıyla iyice tepkiye dönüşmüştü. Samsung bu tepkileri doğru ölçümleyerek Galaxy S7 ailesiyle birlikte SD kart seçeneğini geri getirdi. Tam da bu yüzden dolayı Galaxy Note 6’da SD kart seçeneğinin olması %100 olarak bekleniyor. Dahili depolamanın ise 32 GB ve üstü seçeneklerin olacağı fakat 32’nin temeli oluşturacağını bekleyebiliriz.

Galaxy Note 6 Ekranı

Samsung Galaxy Note ailesi telefon ve tablet boyutları arasında yer alan ekran boyutlarına sahip modellerden oluşmakta. Phablet olarak da adlandırabileceğimiz telefonlardan Galaxy Note 6, 5.77 inç ekran boyutuna sahip olacak. 1440×2560 çözünürlüğünde ekrana sahip olacak olan model, 480 PPI piksel yoğunluğuna sahip olacak. Ekran konusunda başka bir iddia ise, Samsung’un Apple’ın 6S modellerinde kullandığı ekran basıncını ölçebilen Force Touch isimli teknolojiye benzer bir modeli Galaxy Note 6 ile piyasaya süreceği, zira hazırlanan Android sürümünde Force Touch benzeri bir özelliğin Android‘e entegre edildiği belirtiliyor.

Galaxy Note 6 Fiyatı

Öncelikle şunu belirtelim ki, ülkemizdeki telefon fiyatlarının bu denli yükselmesindeki etken yabancı dövizler karşısında Türk Lirasının değersizleşmesi, yani kur. Bu bağlamda Samsung’un S7 ailesindeki en pahalı model olan Galaxy s7 Edge 3300 TL fiyattan çıkış yapmıştı. Galaxy Note 6 fiyatı da 3300 – 3500 lira arasında olacak.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Popüler Haberler

To Top