Teknoloji

Google Balonlarla İnternet Hizmeti Verecek!

Günümüzde Facebook ve Google gibi dev yapılar, internet bağlantısının olduğu her yerde insanlara erişebiliyor. Haberlerini yaptığımız milyarlarca üyesi olan bu dev servisler bile aslında henüz Dünya üzerindeki birçok insana altyapı sorunları ve iç etkenler yüzünden erişebilmiş değil. Bu sorunu çözmek için son yıllarda bir atılımın var ve gökyüzünden internet hizmeti veren, vermeyi amaçlayan birçok proje ve şirket Google ve Facebook tarafından satın alındı.

Bu haberimiz ise Google’ın projesi Project Loon hakkında. Google, Endonezya’nın en büyük GSM şirketiyle ortaklaşa yürüttüğü iş kapsamında, 17.000 adadan oluşan ülkeye devasa balonlarla internet hizmeti sağlayacak. Ülkede 17.000 ada olması altyapı oluşumunu aşırı zor ve pahalı hale getiriyor, dev astronomi balonlarıyla havada baz istasyonu hizmeti vermek ise tüm bu altyapı sorunlarını çözüyor.

LTE bağlantısı sunacak olan Project Loon, Endonezyalılara 10Mbit hızında internet erişimi sağlayacak. Yörünge ve uzaydan internet erişiminin kıt veya hiç olmadığı bölgelere gelecek yıllarda hızla yayılacak bu üstyapı türü, Facebook ve Tesla Motors’un sahibi Elon Musk tarafından da desteklenmekte.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Popüler Haberler

To Top