Yazılım

Google Chrome, Bazı Window Sürümlerine Olan Desteğini Sonlandırıyor

Google’ın geliştiricisi olduğu ve Google ekranından yapılan radikal pazarlama sayesinde kullanıcı sayısını son yıllarda katlayarak artıran Google Chrome, artık bazı eski Windows sürümleri için geliştirilmeyecek ve bu cihazlardaki kurulu Google Chrome web tarayıcılarına güncelleme gelmeyecek.

Şirketin mühendislik bölümünden Marc Pawliger’ın açıklamasıyla ortaya çıkan bilgi, Windows XP ve Windows Vista gibi eski ve artık Microsoft tarafından da destek ve güncelleme almayan işletim sistemlerini kapsıyor. İki işletim sistemi arasında şüphesiz en çok kullanılan işletim sistemi Windows XP. Microsoft’un Windows XP’ye güvenlik güncelleştirmeleri dahil artık yama çıkarmaması, işletim sisteminde sistemsel açıkların kapatılmamasına neden oluyor. Tüm sistemi etkileyen açıklar Google Chrome’u da etkiliyor ve Google da geliştirme gücünü bu işletim sistemine ayırmak istemiyor.

Windows 7 ve özellikle Windows 10’a odaklanmak isteyen şirket, Nisan 2016’dan sonra Windows XP ve Windows Vista‘da kurulu olan tarayıcılarına güncelleme yapmayacak. Windows XP özellikle asyada ve ülkemizde bankamatiklerde çokça kullanılmakta. Eğer hala bu işletim sistemlerinden birini kullanıyorsanız, yeni bir sisteme geçme vakti geldi de geçiyor demektir.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Popüler Haberler

To Top