Mobil

Google Duo Tanıtıldı

Dün akşam gerçekleşen Google’ın geliştiricilere yeni teknolojilerini tanıttığı Google I/O etkinliğinde birçok yeni teknoloji tanıtıldı. Yazılım ve donanım tarafında olan bu yeni teknolojilerin içinde yer alan video görüşme uygulaması Google Duo ismini en çok duyuran uygulama olmayı başardı. Video görüşmelerine yeni bir boyut getirmeyi planlayan Google Duo, tüm cihazları birbirine bağlamayı planlıyor.

Google Duo duyurulduğu anda Apple Facetime uygulamasına benzetildi fakat uygulama, geleneksel videolu görüşme uygulamalarından bir farkla ayrılıyor. Normalde video görüşme çağrısı aldığınızda çağrıyı kabul etmeden arayan kişiden herhangi bir görüntü görmezsiniz lakin Duo‘da bu tam tersi çalışıyor. Knock Knock ismi verilen bu yeni özellik sayesinde, uygulamayı kullanan birisi sizi aradığında veya siz onu aradığınızda karşıdaki kişiye aramanız video görüntünüzle birlikte düşüyor ve devam ettirmek için kabul etmeniz gerekiyor. WebRTC teknolojisini kullanan ve çok hızlı video görüşmeleri amaçlayan Google Duo, onlarca rakibi arasından farklı bakış açısıyla sıyrılmaya çalışacağa benziyor. Uygulamanın odak noktası ise hız.

google-duo

2016 yaz aylarında çıkışını yapması beklenen Google Duo videolu görüşme uygulaması Android ve iOS platformları için yayınlanacak. Olabildiğince hızlı video görüşmeleri yapılmasına odaklanan Duo ayrıca uçtan uca şifreli (uçtan uca şifreleme olması, servislerin %100 güvenli olduğu anlamına gelmiyor. Bu durum Whatsapp için de geçerli, önemli olan şifrelemede kullanılan algoritma ve kullanım şekli.) olacak şekilde geliştiriliyor. Twitter’ın periscope canlı yayın servisiyle başlattığı serüvene Facebook’un ardından Google’da giriyor, bakalım kullanıcılar hangisini tercih edecek?

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Popüler Haberler

To Top