Popüler Bilim

Google’dan İki Ayaklı Robot: Schaft

Arama motoru devi Google uzunca bir süredir elindeki yüklü miktardaki parayı farklı projeleri satın alarak veya destekleyerek değerlendiriyor. Bu bağlamda birçok alana yatırım yapan şirket, sadece robotik alanda başta Boston Dynamics olmak üzere, Industrial Perception, Redwood Robotics, Meka Robotics, Holomini ve Bot & Dolly isimli firmaları bünyesine kattı. Tüm bu satın almaların meyvesini orta-uzun vadede alacak olan Google, satın aldığı şirketlerin ortaya koyduğu yeni 2 ayaklı robotu Schaft‘ı tanıttı.

Schaft isimli robot, adeta interstellar filminden fırlamış gibi görünüyor. Film’deki Tars isimli iki ayaklı robota oldukça benzetilen Schaft, Japonya’nın başkentinde yapılan bir ekonomi zirvesinde tanıtıldı. Schaft çok fazla üstün yeteneğe sahip olmasa da farklı arazi koşullarında ve merdiven gibi birçok yerde zorlanmadan yürüme yeteneklerine sahip. Kolları olmadığı için alışıldık robot tanımına uymayan Schaft, bilgi sağlama ve kargo taşıma gibi birçok alanda kullanılabilir. Tüm bunların dışında denge ve ayak mekanizması çok kolay bir şekilde üst vücudu olan bir robotla bir araya getirilebilir.

Teknoloji kabiliyetini göstermek isteyen Google yada yeni çatı ismiyle Alphabet, Schaft isimli robotuyla şimdilik sadece görsel şov yapıyor. Gelecekte bu alanda çok büyük atılımlar görmemiz kaçınılmaz.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Popüler Haberler

To Top