İnternet

Hacker’lar Bankadan 12 Milyon Dolar Çaldı

İnternetin insanlığa ve bankacılığa sağladığı hız ve diğer faydaların yanında kimi zamanda sıkıntı yarattığı durumlar olabiliyor. Reuters‘ın haberiyle ortaya çıkan siber hırsızlık olayı ise bu sıkıntılara en büyük örneklerden olmaya aday. Ekvator’da bir bankadan yapılan uluslararası para gönderme işlemlerine saldırı yapan Hacker’lar, yaklaşık 12 Milyon dolar çaldı!

Bankaların ülkeler arası para ve mevduat transfer işlemi olan SWIFT işlemlarine sızan Hacker‘lar, bankadan yapılan gönderileri farklı ülkelere yayılmış çeşitli bankalarda bulunan paravan hesaplarına gönderdi. Çalınan paranın 9 Milyon dolarının Hong Kong’taki 23 bankaya aktarıldığı ve kalan 9 Milyon doların ise Dubai ve farklı ülkelerdeki hesaplara gönderildiği tespit edildi. Geçtiğimiz dönemlerde yine swift işlemlerini kullanarak Bangladeş ve Vietnam’daki bankalardan 80 Milyon Dolara varan paralar çalınmıştı.

Siber saldırıya uğrayan bankaların çoğunluğu bankacılık sisteminin çok fazla güçlü olmadığı ülkelerde olsa da, bu yolla yapılan hack saldırılarının artması bankaların yeni önlemler almasına sebep olabilir. Saldırıya uğrayan bankaların kendi açıkları yüzünden mi böyle bir olay yaşadığını bilmiyoruz, fakat hergün internet ortamında paranın bu kadar güvenli ve rahat el değiştirdiği bir zamanda böyle olayların yaşanması son derece şüphe uyandırıcı.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Popüler Haberler

To Top