Genel

Haftalık Özet: #1

Bu gündemle beraber, artık her hafta teknoloji, bilim ve dijital dünyada olan biten, gözden kaçan-kaçmayan önemli gelişmeleri derlemeye başlıyoruz.


Aperatifler

Amerika otoyollarında sıradan bir uyarı: “Aracınızı sürün, pokemonu sonra yakalarsınız”

Amerika’da Purdue Üniversitesinde 2 profesörün pokemongo ile ilgili yaptığı bir araştırma, oyunların hayatımızı nasıl etkilediğini, kötü yönüyle ortaya koyan cinsten. Belirli bölgelerde gerçekleşen trafik kazalarını araştıran ekip, son birkaç yılda artan trafik kazalarının sorumlusu olarak pokemongo oyununu suçlu buldu. 2016 yılında çıkan oyundan sonra, maddi ve can kaybı olan her türlü trafik kazasında giderek bir artışın olduğunu, kazaların ise genellikle poketopların etrafındaki 100 metrede gerçekleştiğini açıkladı. Tippecanoe County, Indiana bölgesinden gelen verilere göre sadece son 148 günde 25 Milyon dolarlık maddi bir kayıp söz konusu, ülke çapında bu rakamlar milyar dolarlar seviyesine çıkıyor.

 

Lucid Motors, 380km/s hızla Teslayla rekabete hazırlanıyor!

Geçtiğimiz hafta elektrikli kamyonunu tanıtarak gövde gösterisi yapan Tesla Motors’un rakiplerinden olan Lucid Motors, 2019 yılında 4 kapılı sedan bir elektrikli otomobil tanıtmaya hazırlanıyor. Yaklaşık 380 km/s hıza çıkacak olan Lucid Air isimli otomobil, 1000 beygir güce sahip lüks sınıf bir araç olacak. Paylaşımlı araç kullanımını da müşterilerine sunmayı amaçlayan firmanın rekabete gireceği model ise Tesla Roadster olacak. Şirket bu üretim için California’da fabrika da kurmuş durumda ve bu şirketin 300 çalışanı var. Prototip araçlara milyonlarca dolar ödeyip, kocaman bir hiç alacağımıza, böyle kanlı canlı oluşumlara neden yatırım yapılmıyor diye sorup dipsiz kuyulara düşünmeye davet ediyorum. 

Kalp yetmezliğine uygulanan gen terapisi başarılı

Yıllardır haberlerini okuduğumuz genom çalışmaları, meyvesini bir çok alanda vermeye başlıyor. Mount Sinai tıp okulundan Dr. Roger J. Hajjar 2015’ten beri üzerinde çalıştığı gen terapisinde başarılı sonuçlar elde ettiğini açıkladı. Kalp yetmezliği sorunu olan hastaların birçoğunda bulunan phosphatase-1 adlı proteini hedefleyen Dr. Hajjar, insana anatomik olarak büyük benzerlik taşıyan 13 domuz üzerinde yaptığı gen terapisinde, kalbin farklı noktaları olmak üzere %25’e varan iyileşme gözlemledi. Önümüzdeki yıllarda genetik çalışmalarla ilgili çok büyük gelişmeler, film gibi görünen başarılı tedavi yöntemleri görebiliriz.

 

Kendi ağırlığının 1000 katını kaldırabilen esnek robot

MIT CSAIL & Harvard‘lı bilim insanları tarafından geliştirilen yeni robot, yumuşak ve esnek yapısı sayesinde hafif olmasına karşı, kendi ağırlığının yaklaşık 1000 katı büyüklüğünde ağırlığı kaldırabiliyor. Origami şeklinde tasarlanan yeni robot uzuv, içerisinde akışkan olarak hava veya su bulunduruyo ve bunların basıncına göre gücünü ayarlıyor. 2.6 gr yapay kas, 3 kiloyu kaldırıyor!

 

Amazon, 2018’de Türkiye’de

Dünyanın en büyük online mağazası Amazon, bir süredir Türkçe dil desteği verdiği Amazon.de üzerinden Türkiyeye ürün gönderimi yapıyordu. Tüm gümrük işlemleri dahil kendisi halleden Amazona varolan ilgi daha da artmış olacak ki, dev firma 2018 temmuz ayında diğer ülke merkezlerinden bağımsız olarak Türkiyede hizmet vermeye başlayacak. Son kullanıcı için çok iyi bir haber olacaksa da, bazı yerli e-ticaret firmaları için sonun başlangıcı olabilir.

 

SpaceX yeni yatırım aldı

Elon Musk’ın tüm dünyayı varlığına inandırdığı, ama aslında düzmece olduğu yerli zeka küplerimiz tarafından çözülen tesisleri. Fotoşop!

Elon Musk’ın roket şirketi SpaceX, geçtiğimiz yaz boyunca 351 Milyon dolarlık yatırım almıştı. Şirket bu ay 100 Milyon dolarlık yeni bir yatırım daha alarak toplam değerini 21.5 Milyar dolara çıkardı. Elon Musk Türkiyeye geldiğinde “Amerikanın jet fadılı” diye köşe yazısı yazanlar sözüm size, şirketin değeri 21.500.000.000$ !

 

Karbondioksit’i yakıta çeviren zar gelitirildi

MIT araştırmacıları atmosferdeki karbondioksit’i yakıta çeviren yeni bir araç geliştirdi. Lantan, kalsiyum ve demiroksit (La0.9Ca0.1FeO3-δ) bileşenlerinden oluşan filtre, Karbondioksit gazının bir oksijen atomunu ayırarak Karbonmonoksit’e çeviriyor. Karbonmonoksit de daha sonra farklı yakıt üretiminde kullanılabiliyor. İşlemin kötü yanı ise 990 derecelik ısıya ihtiyaç duyması, bu da elektrik harcaması ve dolaylı yollardan tekrar karbon salınımı demek. Araştırmacılar, bu sorunu temiz enerji kaynaklarından sağlayacakları güçle çözeceklerini belirtiyor.

 

Google arama trendlerini gerçek zamanlı sunmaya başladı

Bir konu, kelime ve kişi hakkında Google üzerinde yapılan arama oranları artık gerçek zamanlı olarak incelenebilecek, farklı kategoriler ve değişkenler de kullanmak mümkün.

 

Instagram’da işler yolunda

Fotoğraf paylaşımı konusunda yerini giderek sağlamlaştıran instagram’da işler her anlamda “tıkırında”. Günlük 500 milyon aktif kullanıcısı olan ve 2 milyon civarında reklam verene sahip sosyal ağ, gün itibariyle de 25 milyon işletme profiline sahip olduğunu açıkladı. Instagram kullanıcılarının önemli bir bölümünün marka hesaplarını takip ettiği de açıklananlar arasında. Mark Zuckerberg’in Instagramı alarak ne kadar doğru bir yatırım yaptığı çok açık.

 

Bu hafta instagram için yeni olan sadece açıklanan kullanıcı rakamları değil, sosyal ağ uygulamasına yeni özellikler geliyor. Başka bir paylaşımı tekrar paylaşmak için retweet benzeri regram butonu şuan test aşamasında. Ayrıca uygulamaya GIF desteği, etiket takip etme, kişileri listeleme gibi birçok yeni özellik test aşamasında.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Popüler Haberler

To Top