Teknoloji

Hidrojenle Çalışan Tramvay Geliştirildi

Dünyadaki enerji sıkıntıları ve buna bağlı ekonomik çalkantılar ülkeleri farklı enerji kaynaklarına yöneltiyor. Günümüzde Dünya’nın en kalabalık ülkesi olan ve iş gücü bolluğu sayesinde Dünya’nın üretim üssü sayılabilecek Çin, günümüzde en çok enerji tüketen ülkeler arasında ilk sıralara oynuyor. Enerjiye olan bu devasa ihtiyaç, ülkedeki kömür ve petrol kaynaklı herşeyin kullanılmasına bu da bazı şehirlerde açık havada bile maskeyle gezilmesine yol açıyor.

Hidrojen Yakıt Teknolojisi Yayılıyor

Günümüzde savaşların bile nedeni olan karbon temelli yakıtlar neyseki günümüz teknolojisi sayesinde vazgeçilmez değil. Ülkeler, şirketler rüzgar ve güneş enerjisine artık ciddi yatırımlar yapıyor giderek yükselen bir payla temiz enerji üretiliyor. Çin demir yolu şirketi (China Soul Rail Corporation) ise bu şirketlerden biri. Hali hazırda trenler üzerinde çalışan firma, gelecekçi bir vizyonla Hidrojenle çalışan tramvay geliştirdi. Çok güçlü bir element olan hidrojenle çalışan tramvay 380 yolcu taşıma kapasitesine sahip ve 70 km hıza ulaşabiliyor. Şehir içinde kullanılacak bir araç için oldukça iyi özellikler sunan tramvay, hidrojen yakıtlarını kullandığında ise çevreye sadece su atıyor. 3 dakikada değiştirilen hidrojen yakıt deposuyla 100 Km menzili olan tramvayın, çalışma maliyetlerini çok aşağı çekmesi bekleniyor.

Hidrojenle çalışan otomobillerden sonra hidrojenle çalışan tramvay, ulaşım sektöründe yeni kapıları açabilir. Hidrojen dolumunun ve saklanmasının patlama riski açısından çok tehlikeli bulunması, otomobillerde çok az hidrojen yakıtlı model çıkmasına neden oldu. Toplu taşıma araçlarında ve raylı sistemlerde bu tür sistemlerin kullanılması, başarı elde edilmesi durumunda bu yakıt türünü farklı alanlara da taşıyabilir.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Popüler Haberler

To Top