Yazılım

iMessage Android’e Gelebilir!

Mesajlaşma yazılımları dünyasında rekabet kıyasıya devam ederken, kendi ekosisteminde kavrulan Apple’ın sadece kendi cihazlarında kullanıma sunduğu iMessage uygulaması yakında Android cihazlar için de resmi olarak yayınlanabilir. Gelen dedikodulara göre bundan sonra elindeki servislere de katma değer ekleyerek kazanç sağlamaya çalışacak olan Apple, akıllı telefon dünyasının dominant işletim sistemine de yatırım yapacak gibi.

Apple’ın kendiyle özleşen iMessage mesajlaşma uygulamasını Android cihazlara çıkarmasının nedeni dünya çapındaki kullanım oranı. Android kullanan cihazların Dünya ölçeğindeki tüm akıllı cihazlardaki payı %80. Apple cihazları ise %15’lik bir paya sahip (Kitlenin kalabalık olması ilk olarak göz korkutmasın, zira Çin gibi pazarlara ilave Android kullanıcılarının cihaz, uygulama ve servislere ödeme oranı bir hayli düşük. Bu noktada Apple kullanıcıları baya iyi durumda.) Gelirlerini arttırma yolunda AppStore’da reklam gösterimi gibi yenilikler planlayan Google, Apple Müzik uygulamasını Android için çoktan çıkarmış durumda ve aynı durum iMassage için de yaşanabilir.

13 Haziran tarihinde başlayacak olan WWDC 2016 etkinliğinde yazılımlar üzerine tanıtımlar yapacak olan Apple, iMassage’ın Android sürümünü de duyurabilir. Apple kullanıcılarının duruma olumsuz tepki göstereceği düşünülürken, Apple iMassage Android uygulamasını çıkarsa bile rekabete giremeyecek durumda olduğunu düşünenler de var. WhatsApp ve Telegram gibi milyarlarca kullanıcısı olan servisler kıyasıya zirveyi zorlarken ve BBM, FB Messenger, Signal ve Viber gibi rakipleri varken, Apple’ın işi biraz zor görünüyor zira yolu alan almış durumda.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Popüler Haberler

To Top