Yazılım

iOS Uygulamaları HTTPS Bağlantısına Geçiyor

Apple mobil işletim sistemi iOS, son günlerde giderek son kullanıcı gizliliğine daha çok önem verilen bir sistem oldu. Bu kapsamda, geçtiğimiz günlerde WWDC 2016’yı düzenleyen Apple, iOS uygulamalarına 2016 yılının bitişine kadar https’e geçme zorunluluğu getirdi.

Sunucuyla kullanıcı arasında şifreli bağlantı kuran https bağlantı şekli kimi zaman sadece banka ve çok önemli web sayfalarında kullanılsa da artık e-ticaret siteleri başta olmak üzere çoğu popüler sayfa bu bağlantı türüne geçmeye başladı. Son olarak istihbarat örgütleriyle sıkıntılar yaşayan Apple, olası bir takip mekanizmasına karşı açık olan http protokolünü kullanan uygulamarını 1 Ocak 2017‘ye kadar https‘e geçirecek. Bu durum 2 milyon uygulamanın bulunduğu AppStore’daki her uygulamayı etkileyecek.

Https protokolünü kullanmak elbette son kullanıcı ve gizlilik konusunda önemli bir nokta. Lakin ortada bir de Snowden gibi eski istihbarat çalışanlarının açıklamaları var. Https protokolleri bir noktaya kadar izlenmenin önüne geçebilir, peki daha derinlerde birilerini engeller mi, sanmıyoruz. Sonuçta https protokolündeki şifrelemeler de şirketler ve üniversiteler tarafından geliştiriliyor ve istihbarat kurumlarının bu noktada özel arka kapılar bıraktırdığı sıkça konuşuluyor.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Popüler Haberler

To Top