Teknoloji

iPhone 7’leri Robotlar Yapacak!

Dünyanın en büyük üretim üssü haline gelen Çin, insan çalışanları bırakarak robot işçileri devreye almaya başlıyor. Ülkenin en büyük teknoloji üretim tesislerinin sahibi olan Foxconn, iphone 6 ile başlayan robot işçi sevdasını bir tık öteye daha taşıyor. 110.000 çalışanı olan dev üretici, iş gücünün yarısını robotlardan oluşturacak.

Foxconn ismini teknoloji dünyasıyla biraz ilgili olan herkes mutlaka bilir. Apple bütün ürünlerini Amerika’daki mühendislerine tasarlatır fakat cihazlar Çin’deki fabrikalarda üretilir. Birçok defa Apple CEO’larının bu üretim merkezlerine gittiğini de biliyoruz. Kalabalık nüfusundan kaynaklanan ucuz iş gücünü süper güç olma yolunda kullanan Çin, yakında bu ucuz iş gücünün daha da ucuzladığı yer olabilir. Foxconn başta olmak üzere birçok Çin’de üretim yapan firma bugüne kadar robotik üretim araçlarına geçmek için 630 Milyon dolar para harcadı. iPhone 7 için Foxbot adında 50.000 robotu üretim tesisi hazırlayan Foxconn, bu yolla işçilere ödediği ücretten çok daha az maliyetle üretim yapabilecek.

Robotlar otomotiv sektöründe üretim aşamasına çoktan girmişken, daha küçük ve hassas ürünler olan akıllı cihazlarda kullanılması gelecek dünyası için büyük adımlardan olabilir. İnsanların çok fazla çalışamaması, psikoloji ve sağlıklarının bozulmasını bir handikap olarak gören şirketler, 24 saat çalışabilen ve kusursuza yakın üretim yapabilen robotları şimdiden insanların yerine koymuşa benziyor. İnsanların işten çıkarma kararlarına kötü tepki vereceği şimdiden belli iken, filmlere konu olan insan ve robot rekabeti 2016 yıllarında başlıyor olabilir.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Popüler Haberler

To Top