Mobil

iPhone’dan Facebook Uygulamasını Kaldırmak %15 Pil Tasarrufu Sağlıyor

İnternetin yaygınlaşmasıyla insanların internet ortamında daha çok sosyalleşme ihtiyacını karşılayan en büyük sosyal ağ olan Facebook, neredeyse her cihazda uygulamalarıyla bulunmakta. Akıllı telefonların olmazsa olmaz uygulamaları arasına girdi ve milyarlaca kullanıcısı tarafından mobil cihazlarda aktif olarak kullanılıyor. Fakat mobil cihazların şarj sorunu ve uygulamaların verimli kodlanmayışı enerji tüketiminde olumsuz sonuçlar doğurabiliyor.

Yapılan denemeler sonucunda, Facebook’un iPhone uygulamasının cihazdan kaldırılması sayesinde kullanıcıların %15‘i geçen bir oranla pil tasarrufu yapabileceği görüldü. iPhone 6S Plus ile yapılan denemeler, uygulamanın kaldırlmasıyla batarya tasarrufunun yanında 500 MB da depolama alanından yer kazanıldığını ortaya koyuyor. Dünyanın en çok kullanılan sosyal ağının uygulamasının bu denli şarj tüketmesinin elbette birçok nedeni var: gerek mobil reklamlar, gerek arka planda işlenen veriler ve konum bilgileri uygulamayı şarj düşmanı hale getirebiliyor.

Şarjın hayati önem taşıyacağı anlarda iPhone kullanıcılarının Facebook uygulamasını kaldırıp sosyal ağa Safari internet tarayıcısıyla girmesi tavsiye ediliyor. Safaride çalışan Facebook’un mobil web arayüzü ile doğal iOS uygulaması arasında görsel olarak çok fark bulunmamakta zira. Bu yazıyı okuyan Android işletim sistemli telefon kullanan okurlarımız için de kötü bir haberimiz var, Facebook’un ana Android uygulaması %20 daha fazla şarj kullanılmasına sebep oluyor!

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Popüler Haberler

To Top