Ne Nedir Nasıl?

Kablosuz Wifi Ağ Şifrelerini Bulma

Yıllar geçtikçe internet teknolojileri değişiyor, modemler ve routerlar daha gelişmiş kablosuz bağlantı teknolojilerine kavuşuyor. Elbette akıllı telefon ve tabletlerimiz hatta televizyonlarımız bile bu ağlarla iletişimde kalıyor. Gerek internet güvenliğimiz, gerekse cihazlarımızın güvenliği için belirlediğimiz ağ şifrelerini kimi zaman öylesine uzun veya karmaşık koyuyoruz ki, üzerinden belirli bir zaman geçtiğinde tekrar lazım olduğunda hatırlamakta güçlük çekiyoruz.

Kablosuz ağ şifresini bulmak yada “kırmak” için tekrar tekrar modem arayüzüne girmenize ve hatta yeni bir şifre atayıp diğer cihazlarınızdaki şifreleri de tek tek değiştirmenize gerek yok, sahip olmanız gereken sadece kablosuz bağlantısı olan bir Windows bilgisayar. Eğer hatırlamakta zorluk çektiğiniz wifi şifresini bilgisayarınıza daha önce girdiyseniz birazdan bahsedeceğimiz yöntemle kolayca bulabilirsiniz. Anlatacağımız yöntem çoğu Windows sürümünde hemen hemen aynı olmakla beraber Windows 7-8 ve 10’da aynı şekilde geçerlidir.

Wifi Şifresini Bulmak İçin Yapmanız Gerekenler

Kablosuz ağa dair bir bilgi elde etmek istediğimiz için ilk olarak Windows 10‘un ağ merkezine girmeniz gerekiyor, buradan şifresini öğrenmek istediğiniz kablosuz ağın bağlantısını seçip gireceksiniz. Windows’un ağ merkezine kısa yoldan gitmek için, Windows’ta çalıştır’a gelerek “ncpa.cpl.” komutunu girmeniz gerekiyor. Çalıştırı Windows+R kısayol tuşlarıyla da açabilirsiniz.

Açılan pencerede şifresini öğrenmek istediğiniz, daha önce giriş yapmış veya şuanda bağlı olduğunuz wifi kablosuz ağ bağlantısını seçip, sağ tıklayın ve durum seçeneğini seçin. Ardından açılan pencerede kablosuz özellikleri düğmesine tıklayın ve yeni açılan pencere güvenlik sekmesine gelin. Buradaki karakterleri göster seçeneğine tık koyduktan sonra artık kablosuz ağ yani wifi şifrenizi görebilirsiniz.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Popüler Haberler

To Top