Popüler Bilim

Mars’ta Kuzey Işıkları Keşfedildi

Kırmızı gezegen Mars, yeni bir yaşam veya uzay kolonisi diyebileceğimiz bir bölge kurulması için bilim adamlarınca en çok potansiyel görülen yer. Halen sinemalarda olan Marslı filmi ve NASA’nın Marsta su olduğunu açıklamasının ardında kızıl gezegene olan ilgi daha da arttı. Mars’a gönderilen yeni gözlem uydularının da gezegen hakkında yeni bilgiler açığa çıkartması bu sürecin devam etmesini sağlıyor.

2014 yılında Mars görevi için fırlatılan MAVEN ismindeki uzay gözlem aracı, bir süredi Marsı inceliyor ve verileri Dünyaya gönderiyor. Gelen veriler, Mars’ın neden bu kadar kuru bir gezegen olduğunun cevabını verir nitelikte. Jeolojik çekirdek aktivitelerini kaybeden Mars, Dünya gibi kuvvetli bir manyetik alana ve bundan kaynaklanan bir manyetik kalkana sahip olmadığı için, güneş tarafından atmosferi yok edilmiş. Hali hazırda çok zayıf bir atmosfere sahip olan kızıl gezegen, bunu bile her saniye kaybediyor. Yapılan hesaplamalara göre Mars, Güneşten gelen foton yağmuru dolayısıyla her saniye 113.39 Gram atmosferinden gaz kaybediyor.

Güneşten Mars’a gelen bu yüksek foton yağmuru Mars’ta da Dünya benzeri bir gökyüzü ışık şöleni yaratıyor. Gezegenin Kutup dairelerinde güneşten gelen fotolarla atmosferdeki gazların etkileşime girmesi dolayısıyla ışıklanmanın olduğu açıklandı. Güneşten gelen enerji yüklü foton yağmurunu görsel hale getiren NASA, konuyu ve boyutlarını açıklayan bir de video paylaştı.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Popüler Haberler

To Top