Popüler Bilim

New Horizons Uzay Aracı Yönünü Güneş Sisteminin Sınırlarına Çevirdi

New Horizons yada Türkçesiyle yeni ufuklar uzay aracı, 2006 yılında fırlatıldığın beri uzay boşluğunda milyarlarca kilometre yol katetti. İçerisinde Playstation işlemcisi bulunan uzay aracı, geçtiğimiz aylarda fırlatılma amacı olan Plüton‘un 12.000 Km yakınından geçmiş ve gezegene dair elde edilen en net görüntüleri dünyaya göndermeye başlamıştı. İlk örnek fotoğrafları yayınlayan NASA, aradaki mesafeden dolayı tüm verilerin Dünyaya gelmesinin 1 yıl kadar süreceğini belirtiyor.

Plüton’dan sonra ise New Horizons uzay aracı rotasını Güneş sisteminin sınırlarına ve hatta dışına çizdi. New Horizons gelecek yıl sonlarına doğru, kuiper kuşağı olarak adlandırılan, güneş sistemimizin etrafını sarmış astroid kuşağına girecek. Bu alan hakkında birçok teori olduğu için, bölgeden net görüntüler alınması bilim dünyası için çok önemli. Kuiper kuşağında buz barındıran göktaşları olduğu ve dünyadaki suyun, milyonlarca yıl önce astroitler aracılığıyla dünyaya taşındığı ileri süren teorilerin olasılığı yada doğruluğu ortaya çıkacak.

Yeni ufuklar uzay aracı plütonun çekiminden hız alarak daha da süratli bir şekilde yoluna devam ediyor. Uzayda ve gireceği kuiper kuşağında başına birşey gelmezse rotasını nereye çevireceği ise şimdiden akılları kurcalıyor.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Popüler Haberler

To Top