Donanım

PlayStation 4.5 Neo Özellikleri Belirginleşiyor, İşte Yeni Konsol

Sony, yakında 4K ve VR yani sanal gerçeklik destekli yeni bir konsol modeli çıkarmaya hazırlanıyor. Sony PlayStation 4.5 Neo ismiyle beklenen yeni oyun konsolunun özellikleri de bir bir ortaya çıkmaya başladı. Yeni konsola ait bugüne kadar çıkan bilgiler, güncel oyun ve yeni teknolojiler için artık yetersiz kalan PlayStation 4’ün üzerine eklenecek yenilik ve donanım iyileştirmelerini gözler önüne seriyor.

PlayStation 4.5 Neo Özellikleri

PC dünyasında ekran kartlarının son yıllarda katlanarak güçlenmesi, TV ve monitör tarafında ise 4K (Ultra HD) çözünürlüğe sahip modellerin FullHD ekran fiyat seviyesine inmesiyle 4K yayıncılık ve oyun tarafında hayatımıza hızla girdi. Sony Playstation 4 ise güncel ve yüksek grafik içeren oyunlara yetmeyecek seviyeye yavaşça yaklaşıyor. Bu sebeple daha güçlü ve güncel bir konsol çalışmalarına başlayan Sony, PlayStation 4.5 Neo isimli bir model geliştiriyor. Yeni modelde konsolun işlemci ve GPU (Ekran kartı, Grafik işlem birimi) tarafında daha performanslı modeller seçiliyor. İşlemci tarafında PS4’teki 1.6 GHz hızında çalışan 8 çekirdekli Jaguar CPU’su, yerini aynı versiyonun frekans hızı 2.1 GHz‘e yükseltilmişine bırakıyor. Her platformda oyun için herşey anlamına gelen grafik işlemcisi ise PS4’teki 18 işlem birimine sahip 800 MHz’lik AMD GCN’nin 911 MHz hızındaki ve 36 işlem birimine sahip versiyonu ile değiştirilecek. Bellek konusunda ise ekran kartlarından tanıdığımız GDDR5’in 8 GB boyutlu türü aynen korunacak, fakat yine daha yüksek frekansta çalışacak.

Yeni Sony PlayStation 4.5 Neo, GPU tarafında 2 katına çıkan işlem birimleri hariç bu haliyle çıkarsa fabrika çıkışlı overclocklu bir PlayStation 4 olacak. PC oyunculuğu grafik açıdan her geçen gün büyük yol alırken, umarız konsollar bu ivmeye ayak uydurabilir.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Popüler Haberler

To Top