Donanım

Raspberry Pi 3 İçin Resmi Android Zamanı

Dünyanın en çok satılan ve üzerinde geliştirmeler yapılan mikro bilgisayarı Raspberry Pi 3 için Google tarafından resmi Android sürümü geleceği açıklandı. Dünyadaki birçok öğrencinin, geliştiricinin ve hobi tutkununun yüzlerce farklı projede kullandığı mini geliştirme kartının eli artık daha güçlü olacak.

Android’in arkasındaki Google desteği, SDK ve uygulama çeşitliliğini artık arkasına alacak olan Raspberry pi 3, hiç de fena sayılmayan performansıyla basit işleri çözmek için artık daha fazla kullanılabilir. Hali hazırda Raspbian adlı kendi için özelleştirilmiş bir linux sürümü olan Raspberry Pi 3, Windows 10‘dan tutun birçok Linux dağıtımına kadar herşeyi çalıştırabiliyor. Her ne kadar Raspberry Pi serisinden çok daha güçlü olan rakipleri piyasada olsa da, popülerliği sayesinde RP3 en çok uğraşılan geliştirme kartı olmayı başarıyor.

IOT yani şeylerin internetinin doğum sürecinin bir etkisi olan geliştirme kartlarına Google gibi birçok teknoloji devi destek veriyor. Batıdaki birçok okulda öğrencilere bedava dağıtan geliştirme kartlarının ve tüm bu desteklerin amacı ise geleceğin teknolojisine şimdiden yatırım yapmak. Zira IOT için de tam olarak bu tarz geliştirme kartları ve işletim sistemleri kullanılacak. Ülkemizde de bu tür donanım geliştirme ve kod yazımı gibi gençleri geleceğe hazırlayan şeylerin gelmesini dört gözle bekliyoruz, zira 4. sanayi devrimini kaçırmak gibi bir lüksümüz yok.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Popüler Haberler

To Top