Teknoloji

Rubik Küpte Dünya Rekoru 0.887 Saniye Oldu

Yurt dışında Rubik küpü olarak bilinen, renkler ve küplerden oluşan zeka oyuncağı Türkçe’de Zeka Küpü, Sabır Küpü ve hatta Sinir Küpü gibi farklı isimlerle kullanılıyor. Tüm dünyada bu kübü en kısa sürede çözebilme yarışmaları da yapılıyor. Bazı yarışmacılar rubik küpü çözme konusunda o kadar iyiler ki, birkaç saniye içerisinde çözüme ulaşabiliyorlar. Son zamanlarda ise bu rekorlar makinelerde kırılmaya çalışılıyor; haberimiz de tam olarak bunla ilgili.

Jay Flatland ve Paul Rose adlı kişilerin geliştirdiği rubik küp çözme makinesi, rubik küpü paylaşılan videoda da görebileceğiniz gibi 0.887 saniyede çözerek çıtayı bir hayli ileri taşıyor. Bira yapma makinesinin parçalarını kullanarak geliştirilen makine, gerek sensörleri gerekse yazılımıyla tamamen bu iş için yapılmış. Raspberry Pi ve benzeri geliştirme kartlarını kullanarak da yapılmış örneklerini gördüğümüz rubik küp çözme makineleri o kadar hızlı ki, örneğin bu rekoru elde eden makine toplamda 20 hareket yaparak kübü çözmeyi başarabiliyor.

Resmi olarak bir başvuru olmadığı için her hangi bir rekora giremeyen Sub1 adlı proje, önümüzdeki günlerde sonuçlardan iyice emin olduktan sonra resmi Guiness başvurusunu yapacak.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Popüler Haberler

To Top