İnternet

Rusya, Resmi Kripto paraya hazırlanıyor: cryptorouble!

Rusya’nın bir süredir kripto paralarla ilgilendiği, ethereum ve kuantum şifreleme yöntemlerini kullanan blockchain teknolojileriyle çalışmalar yaptığı biliniyor. Ülkenin batı ülkelerinin uyguladığı ekonomik yaptırımlarla boğuştuğu ve bu konuda kendine sürekli yeni ekonomik hareket araçları yaratma çabası uzun süredir devam ediyor.

Bir toplantıda Rusya devlet başkanı Vladimir Putin’in ekonomi danışmanlarından olan Sergei Glazev tarafından dile getirilen konu, Crypto Rouble‘nin üzerinde çalışıldığı ve bu kripto paranın yaptırımlardan etkilenmemek için yararlı bir araç olarak gördüklerini belirtti. Kripto rublenin gerçekleşmesi halinde, bu dijital paranın takip edilebilecek ve kontrolü Rus Merkez Bankasında olabilecek. Bazı iddialar ise, Cryptorouble‘nin gerçek rubleye denk olacağını fakat kısıtlamalarla işlem yapılacağı yönünde, zira böyle bir durumun gerçekleşmesi halinde devlet dolaylı yoldan piyasaya ruble emisyonu yapmış olur ki bu da enflasyona, yani paranın değerinin düşmesine neden olur.

Rusya uzun zamandır, gerek Çin, gerekse ticaret yaptığı İran gibi ülkelerle olan ticaretinde mümkün olduğunca dolar dışındaki para birimi veya altın gibi değerli madenleri kullanmaya çalışıyor ve sürekli alternatif yollar arıyor. Kripto rublenin (ismin daha kapsayıcı olacağını düşünüyorum, rusya bir süre önce  çıkması ve işlem görmesi halinde, gerek resmi ticarette kullanılacak gerekse büyük kapital sahibi kişilerin paralarını Rusyaya güvenle sokması için yeni bir yol açmış olacak.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Popüler Haberler

To Top