Yazılım

Şifreli Mac’ler, iPhone Touch ID ile açılacak

Apple’ın önümüzdeki ay yazılım geliştiricileri için yapacağı WWDC 2016 için hazırlıklar sürüyor. Yazılımsal yeniliklerini geliştiricilere duyuracak olan firmanın, laptop ve masaüstü işletim sistemi olan OS X’in yeni sürümleri için yeni bir kilit açma özelliği üzerinde çalıştığı iddia ediliyor. OS X 10.12 sürümüyle beraber, bilgisayarların kilidini iPhone’ların parmak izi okuyucusuyla açmak mümkün olacak.

Kullanıcılarına sunduğu kullanım kolaylıkları ve bütünleşik eko sistemi sayesinde her geçen gün kullanım oranı artan Mac işletim sistemi OS X, 10.12 sürümüyle şimdilik bilinen 2 yenilikle gelecek. Bunlardan ilki haberimize konu olan iPhone Touch ID ile kilit açma özelliği. Apple, akıllı saatlerindeli Bluetooth LE Framework altyapısını kullanarak, tıpkı iPhone Touch ID kullanarak akıllı saatin açılması gibi, artık Mac bilgisayarların açılmasını da sağlayacak. Donanım seviyesinde bir entegrasyonun olacağı söylenen yeni şifre açma yöntemi sayesinde, büyük çoğunluğu iPhone sahibi olan Mac kullanıcıları için artık yeni bir şifreleme seçeneği olmuş olacak.

Apple Siri, Mac’lere geliyor

mac-osx-siri

Apple WWDC 2016’de OS X 10.12 için açıklanacak diğer yenilik ise Apple’ın sesli asistanı sirinin Mac bilgisayarlara gelmesi olacak. Google’ın ve Microsoft’un yapmadığı yapılarak ülkemizdeki kullanıcılar için Türkçe dil seçeneği eklenen sirinin, sızdırılan ekran görüntüleri sayesinde artık Mac bilgisayarlara geleceğini biliyoruz. Elbette diğer uygulamalarla entegre çalışacak ve belki de iPhone’a komut gönderme özellikleri eklenmiş olacak.

Apple yazılım konusunda kimsede görülmemiş bir şekilde çalışıyor. Mobil işletim sistemi iOS ve Mac işletim sistemi OSX’te kullanıcıları ve onların kullanım rahatlığı için birçok şeyi yazılımlarına kazandıran firmanın, ülkemizde milyonlarca satan Microsoft’a ve Google’a örnek olmasını temenni ediyoruz.

1 Comment

1 Comment

  1. Batum Kundak

    21 Mayıs 2016 at 14:12

    Beklemedeyiz en kısa sürede çıkar inşallah Mac-İphone entegrasyonu daha da güzel olacak.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Popüler Haberler

To Top