Popüler Bilim

SpaceX 2018’de Mars’a İnsan Gönderecek

Geçtiğimiz haftalarda uzaya gönderilen Falcon-9 roketini başarılı bir şekilde okyanus üstü platforma geri indirmeyi başaran, Amerikalı ünlü girişimci Elon Musk’ın Uzay ve Havacılık şirketi SpaceX, bugün twitter hesabı üzerinden 2018’de Marsa insanlı görev yapabileceklerini duyurdu. Bir süredir Red Dragon isimli uzay gemisini geliştiren şirket, insanlık olarak üzerinde konuşulan fakat sadece NASA‘nın üzerine bırakılan Mars’a gidişi ilk kez gerçekleştireceğe benziyor.

SpaceX mühendislerinin geliştirdiği Red Dragon isimli uzay aracı, sürekli geliştirilmekte ve güncel teknolojilere göre itiş motorlarında yenilikler yapılmakta. Şuan test edilmekte olan SuperDraco isimli roket motorlarının olacağı, Red Dragon-2 isimli daha gelişmiş bir aracın bu görevde kullanılacağını da belirtelim. Yaklaşık 6 ton ağırlığı olan uzay aracı insanlı görevler için sadece 2-3 astronotun sığabileceği bir alana sahip. En nihayetinde Mars‘a ayak basmak ve orada küçükte olsa bir üs kurmak, uzay kolonizasyonunun ilk adımı olacak ve bu büyüklükte bir araç şimdilik yeterli görülüyor.

SpaceX’in yaptığı açıklama üzerine Twitter’da oldukça popüler olan Elon Musk, takipçileri tarafından soru yağmurunda tutuldu. Verdiği cevapların birinde Güneş sistemimizde herhangi bir gezegene Red Dragon uzay aracının iniş yapabileceğini, sadece bazı çevresel ve zamansal farkların olacağını belirtti. Elon Musk’ın amacı sanıyoruz ki sadece Mars’a gitmek değil, şirket roketlerini tekrar kullanarak yakaladığı verimliliği başka gezegenlere gitmek, uzay madenciliği yapmak ve sonunda kolonizasyon kurma yolunda kullanacağa benziyor. Önümüzdeki 10-20 yıl uzay konusunda büyük sıçramaların yaşandığı yıllar olacak.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Popüler Haberler

To Top