Popüler Bilim

SpaceX Canlı Yayında Deniz Üzerinde Roket İndiricek

Amerikalı seri girişimci Elon Musk‘ın şirketlerinden biri olan SpaceX, uzun zamandır bilim ve teknoloji dünyasının gündeminde. Yenilikçi ve uzun vadeli uzay hedefleri koyan firma, bunları gerçekleştirmek adına ilk adımı uzaya çıkış maliyetlerinde kısmakta attı ve yıllardır bunun üzerinde çalışmalar yapıyor. Her roket fırlatılışında, roketin tamamının harcandığı geleneksel yöntemleri kıran SpaceX, geçtiğimiz günlerde uzaya kargosunu bırakan roketi, yeryüzüne dik bir şekilde ve sağlam olarak indirmeyi başardı.

Fırlatma üssünün konumuna göre, genellikle roket ve diğer artıkların okyanuslara düşürüldüğü biliniyor. Zira bu hem daha kolay bir açıyla iniş imkanı sunuyor hem de yakıttan tasarruf ettiriyor. Karaya başarılı bir şekilde dik iniş yapabilen SpaceX roketleri, daha önceki okyanus üstüne konulan platformlara iniş denemelerinde başarısız olmuştu. Deniz yüzeyindeki bir alana inmenin en büyük sıkıntısı, okyanustaki sert hava koşulları ve bunun tetiklediği dinamik zemin hareketliliği. Fakat SpaceX mühendisleri uzun zamandır bu konu üzerinde çalışıyor ve bugün yapılacak olan fırlatma görevinden sonra, kullanılan roket tekrar deniz üstünde bir yüzeye indirilmeye çalışılacak.

Süreci canlı yayınlayacak olan firma, Türkiye saatiyle 20:42’de Youtube üzerinden süreci canlı olarak yayınlayacak. Bilim, teknoloji ve gelecek için önemli adımlar olan bu çalışmaları bu sayfadan veya ilgili bağlantıdan izleyebilirsiniz.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Popüler Haberler

To Top