Popüler Bilim

SpaceX Roketi Okyanusa İndikten Sonra Devrildi [Video]

Geçtiğimiz günlerde haberini yaptığımız, Amerika merkezli uzay ve havacılık firması SpaceX‘in dikey roket indirme denemesi çok olağan dışı bir sonuçla karşılaştı. Dünya yörüngesine kargo taşıyan Falcon-9 roketiyle yapılan görev, kargonun istenen yörüngeye oturtulmasından sonra kullanılan falcon-9 roketinin dikey olarak iniş yaptırılmasıyla son bulacaktı, fakat bu denemede iniş yapılmasına rağmen, falcon-9 roketi kaybedildi.

Elon Musk’ın sahibi olduğu ve bizzat kendisinin vizyonu çerçevesinde görevler edinen SpaceX, daha önceki görevlerinde karasal iniş bölgesine sorunsuzca dikey inişler yaptı. Okyanus yüzeyindeki iniş platformlarına ise sert ve çok hızlı değişebilen hava koşulları sebebiyle 2 kez iniş platformunda devrilerek patlamıştı roketler. Bu seferki denemede ise tüm değişken dış koşullara rağmen falcon-9 roketi başarılı olarak inişini gerçekleştirdi, fakat denge ayaklarından birinin inişten sonra kırılmasıyla dengesini kaybederek patladı.

Elon Musk iniş platformundan alınan kamera görüntüsünü instagram hesabından yayınlanayarak, patlamanın roket ayaklarının kırılması sonucu olduğunu ve inişin başarılı olduğu gösteriyor. Mühendislik adına oldukça zor olan bu süreçte böyle aksiliklerin olması çok olasıyken, yakın gelecekte uzay seyahatlerinin önündeki büyük engellerden birisi kalkacak gibi görünüyor.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Popüler Haberler

To Top