Popüler Bilim

SpaceX’in Falcon 9 Roketi Okyanus Platformuna İnmeyi Başardı!

Son yıllarda uzay ve astronomi çalışmaları roket bilimi alanında büyük ilerlemeler gerçekleştiriyor. Amerikalı girişmci Elon Musk‘ın kurduğu şirketlerden birisi olan ve odak noktası olarak gök yüzünü seçen SpaceX, büyük uğraşlar verdiği tekrar kullanılabilir roket çalışmalarında bu sefer başarılı bir iniş gerçekleştirebildi. Hali hazırda karadaki noktalara başarılı bir şekilde iniş yapabilen SpaceX roketleri, söz konusu okyanus üstü platformlar olunca bugüne kadar yapılan 2 denemede başarısız olmuş, 3. denemede ise iniş yapan roketin bacaklarından birisi sonradan kırılarak roketin patlamasına neden olmuştu.

spacexin-falcon-9-roketi-okyanus-platformuna-inmeyi-basardi-2

SpaceX, NASA‘yla yapılan anlaşma doğrultusunda uzay görevleri için gönderilecek kargo ve diğer ekipman fırlatmalarını gerçekleştiriyor. Özel bir şirket olan SpaceX gelecekte uzay çalışmalarını ve hatta uzay seyahat ve keşiflerinin önünün daha kolay açılması için fırlatma roketlerinin tekrar kullanılması gerektiğini düşünüyor. Başarıyla indirilen her roket, şirketin cebinde on milyonlarca dolar paranın kalmasını sağladığı için şirket roket çalışmalarına büyük öncelik veriyor. Karaya inişleri mükemmel bir şekilde yapabilen Falcon 9 roketleri, söz konusu dalga, yağmur, ani rüzgarlar ve hatta fırtına gibi hava koşullarına sahip olan okyanusta yüzen iniş noktalarına inme olunca bugüne kadar çok zorlandı. Amerika Florida’dan CSR-8 görevi kapsamında uluslararası uzay istasyonuna kargo götürmek için kalkış yapan SpaceX Falcon 9 roketi, kargosunu uzayda bıraktıktan bir süre sonra deniz yüzeyindeki platforma inmeyi başardı.

Tüm süreci internet üzerinden canlı olarak yayınlayan SpaceX, roketlere harcanacak parayla uzay ve roket çalışmalarının daha da artmasını ve böylelikle bu sektörün gelişmesini amaçlıyor. Orta kısa vadede uzay turizmi, meteor madenciliği ve uzak mesafeli gezegen seyahatleri insanlığı bekliyor. Şirket NASA’yla yaptığı anlaşma doğrultusunda 2024 yılına kadar 20 fırlatma daha yapacak.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Popüler Haberler

To Top