Donanım

Steam İstatistiklerine Göre Oyuncuların Ekran Kartı Tercihi Nvidia

Oyun dünyasının en büyük dijital oyun platformu olan Steam, bilgisayar kullanıcılara sunduğu devasa oyun çeşitliliği ve kampanyalarıyla bu alanda lider. Milyonlarca kullanıcısı olan servis, 2015 yılının son ayı itibariyle, kullanıcılarının sahip olduğu donanımlara dair bir istatistik serisi yayınladı. Son rakamlara göre, oyuncular için ana unsur olan ekran kartı tarafında Nvidia’nın baskınlığı ilk göze çarpan detaylar arasında.

En çok kullanılan ekran kartı sıralamasının ilk 10’nunda 6’sı Nvidia’ya ait olurken 2’si Intel, bir tanesi ise AMD bulunuyor. En çok tercih edilen ekran kartı ise 2014 yılının sonunda çıkışına yapan GM204 mimarili GTX 970 olmuş durumda. Fiyat/performans açısından oldukça tatmin edici sonuçlar veren Nvidia GTX 970’in ilk sırada yer aldığı listede en ilgi çeken nokta ise Intel HD Graphics 4000 oldu. Intel’in üst seviye işlemcilerinde dahili olarak gelen bu GPU, Steam kullanan Macbook kullanıcıları tarafından oluşturuluyor.

steam-istatistiklerine-gore-oyuncularin-ekran-karti-tercihi-nvidia

Verilen bilgiler arasında ayrıca DirectX kullanım oranları, işlemci tercihleri ve RAM miktarları gibi detaylarda bulunmakta. Genel olarak baktığımızda, oyuncuların genelinin orta-üst seviye sistemlere sahip olduğunu görüyoruz. Oyun geliştiriciler için de bir hayli olan bu istatistikler, grafiksel olarak daha kaliteli oyunların yapılması için de bir motivasyon yaratabilir.

steam-istatistiklerine-gore-oyuncularin-ekran-karti-tercihi-nvidia-2

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Popüler Haberler

To Top