Teknoloji

Tesla Model 3 Bugüne Kadar Toplu Üretilen En Aerodinamik Otomobil Olacak

Otomobil dünyasının Apple’ı olma yolunda emin adımlarla ilerleyen Tesla, vizyoner sahibi Elon Musk’la birlikte uçlarda hareket etmeye devam ediyor. Bir süre önce yeni ve fiyat olarak daha uygun elektrik otomobili Tesla Model 3‘ü 35000 dolar fiyatla tanıtan Tesla, otomobili teknoloji ve verimlilik yönünden zirveye taşıyacak. Tesla Model 3, aerodinamik direnci olarak o kadar düşük olacak ki, şirketin iddialarına göre bugüne kadar üretilmiş en düşük dirençli toplu üretim otomobil olmaya aday.

35000 Dolar fiyatla 2017 yılında satışa çıkacak Tesla Model 3, 1000 dolar fiyatla lansman sırasında ön siparişe açıldı. Teslanın ve en önemlisi Elon Musk‘a duyulan güvenin de etkisiyle şuana kadar 400000 (evet 400 bin.) önsipariş alan firma daha şimdiden cebine çok büyük miktarda nakit para koydu. Elektrikli otomobiller için çok önemli olan verimlilik konusunda ise Elon Musk aracın Aerodinamik direnç değerinin 0.21cd olduğunu açıkladı. Tesla Model S’te bu değer 0.24cd civarındayken, aracın ilk tasarım örneklerindeki 0.32cd’lik değerin 0.24cd’ye düşürülmesi Model S’in menzilini yaklaşık 80 Km uzatmıştı.

tesla-model-3-bugune-kadar-toplu-uretilen-en-aerodinamik-otomobil-olacak-2

Yazılımsal aerodinamik testlerinde çıkan bu sonuçlara göre son derece verimli olması beklenen Tesla Model 3, 0-96 km‘ye 6 saniyede ulaşıyor ve 346 km menzile sahip olacak. Aracın sahipleri araçlarını sayısı 7200’ü geçen tesla supercharge istasyonlarından ücretsiz olarak şarj edebilecekler.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Popüler Haberler

To Top