Mobil

WhatsApp Görüşmeleri Şifreleniyor!

Dünya’nın en büyük sosyal ağı Facebook tarafından bir süre önce satın alınan popüler mesajlaşma ve sesli görüşme uygulaması WhatsApp‘a yeni bir özellik geldi. Yeni özellik sayesinde uzun süredir eksik olan şifreli görüşme ve mesajlaşma özelliği aktif oluyor. Dünya çapında 1 Milyarı aşkın kullanıcısı olan WhatsApp, bu hamleyle Telegram gibi güvenli iletişim seçeneği sunan rakiplerine karşı da elini güçlendireceğe benziyor.

Geçtiğimiz haftalarda yurt dışında yaşanan şifreleme ile ilgili sorunların gittikçe çoğalması ve hukuki olarak firmaların son kullanıcıyla devletin arasında kalması WhatsApp’a bu adımı attırmışa benziyor. Uzun zamandır üzerinde çalışıldığı belirtilen teknik gizlilik konularında çok önemli bir oluşum olan Open Whisper Systems ile birlikte geliştirilmiş. Söz konusu güvenlik tekniği WhatsApp’a uçtan uca şifreleme (End to end encryption) yapabilme yeteneği ekliyor. WhatsApp‘ın resmi duyurusunu da yaptığı şifreli mesajlaşma özelliğine dair bir de teknik döküman yayınlamış durumda. Söz konusu dökümanda şifrelemenin kategorileri ve hangi algoritmaları nasıl kullandığı belirtiliyor.

WhatsApp Görüşmeleri Nasıl Şifreleniyor?

WhatsApp yeni özelliği sayesinde görüşmeler sadece iletişim kuran iki cihaz arasında paylaşılan anahtar şifre ile açılabilecek. Bu da demek oluyor ki 3. bir şahıs ki bu firmalar yada devletler olabilir bu görüşemelere erişemeyecekler. AES256 ile şifrelenen mesajları şema üzerinde göstermek gerekirse, görüşme böyle gerçekleşiyor:

whatsapp-gorusmeleri-sifreleniyor-2Bugüne kadar alttaki iki örnekteki gibi konuşmalar internet üzerinde şifrelenmeden dolaşıyordu ve 3. kişilerin takibine ve rahatça okumasına açıktı, uçtan uca şifreleme sayesinde ise en üstteki seçenekteki gibi tüm içerik şifrelenmiş bir halde gönderiliyor ve okunsa bile karmaşık harf ve rakam kombinasyonları görüntüleniyor.

WhatsApp’ın bu şifreli ve güvenli iletişim atılımı biz son kullanıcılar için oldukça olumlu bir adım, lakin kendini ultra güvenlik seviyesinde sanabilecek kişilere de bir uyarı yapalım. NSA skandalında ortaya çıkan bazı şeyler varki istihbarat kurumlarının bazı şifreleme algoritması geliştiren kurumlara yüklü bağışlar yaptığı ve bazı şifreleme algoritmalarına arka kapı bıraktırdığı konuşuluyor. Bu yüzden %100 güvenlik diye birşeyin olmadığı tekrar hatırlatırlatmakla beraber, WhatsApp’ın şifreli görüşme özelliğine kavuşması için birlikte çalışılan Open Whisper Systems’in Signal adlı güvenli iletişim yazılımı denemenizi tavsiye ederiz.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Popüler Haberler

To Top