İnternet

Youtube Reklamları Atlamayı Zorlaştırıyor

Dijital dünyanın en büyük video servisi olan Youtube, ana gelir kalemi video reklamlarda değişikliğe gidiyor. Videoların her yerine eklenebilen video reklamları atlamak artık daha zorlaşacak. Youtube denemeyi ilk olarak mobil youtube uygulamasını kullananlar üzerinde yapacak. Servisin reklam gelirlerinin düşme ivmesi kazanması yada reklam verenlerin reklamlarının izlenmiyor oluşuyla Youtube’dan uzaklaşma tehlikesine göre alınmış karar kullanıcıları kısmen de olsa etkileyecek.

Uzun bir süredir Youtube reklamları yayında ve çoğu Youtube kanalı, genellikle ilk 5 saniyede atlanabilen reklamları içeriklerinde yayınlıyor. Kimi yaratıcı reklam çalışmasıyla ilk 5 saniyede izleyici yakalanıp reklamın devamı da izlettirilirken, büyük çoğunlu boşa gidebiliyor. Bu sorunu kullanıcıları alıştıra alıştıra çözmek isteyen Youtube, bu yönde ilk adımı da atmış bulunuyor. 5 saniyelik bekleme süresi ilk olarak 6 saniyeye çıkacak ve toplamı bu süre olan reklamlar atlanmayacak. Her geçen gün artan internet hızları ve buna paralel yükselen video içeriklerin kalitesi, Youtube’a devasa bir altyapı maliyetine sebep oluyor. Sürdürülebilir bir servis ve karlılık için yakın gelecekte kademeli olarak reklamlar videoların içine bile gömülürse şaşırmayalım.

Youtube kullanıcıları ise bu duruma nasıl tepki verecek bilemiyoruz, fakat hepimizin bilmesi gereken şey hiç bir şeyin bedava olmadığı ve internet dünyası için reklam gelirlerinin ana kaynak olduğu.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Popüler Haberler

To Top